bugün

Sören KIERKEGAARD'in bir kitabı.. KIERKEGAARD'in beLLi konuLar üzerine yazdığı yazıLarının bir araya getiriLdiği bir kitap.. anLamLı ve ironiktir.. kitapta hiçbir kahkaha unsuru yoktur.. kitabı okurken kahkaha atmazsınız..
tabuları çok inceden eleştiren ve tabuların yozlaşmışlıktaki başrolünü ifade eden, varoluşçuluğun kurucusu soren kierkegaard' ın eseri.
kendimi inceliyorum başlıklı bir bölümde yazar şöyle der : insan sadece başkaları için değil, kendi için de bir gizem olmalı. kendimi inceliyorum; bundan sıkılınca vakit geçsin diye bir puro yakıp düşünüyorum. tanrının benimle ne kastettiğini ya da benden ne yapmak istediğini sadece O biliyor.

pişman olursun başlıklı bölümde de şöyle diyor: evlenirsen pişman olursun; evlenmezsen, yine pişman olursun; ister evlen ister evlenme pişman olursun. bir kadına inan pişman olursun. bir kadına inanma pişma olursun; bir kadına inan ya da inanma piman olursun.
rahatlıkla itiraf edebilirim ki bazı yerlerini tekrar tekrar okuduğum halde anlamakta zorlandığım yazılar var bu kitapta.
ama zaten soren böyle değil midir? tek seferde anlaşılan bir metin hele de hiç ince nükteler içermiyorsa soren e ait değildir zannımca.
"Dönemin etik, estetik, doğrudan hayata dair alanlarında bayağılıklara karşı tek başına kıyasıya mücadele etmiş bir adamı tanımak ve hakkını vermek için."

http://www.ayrintiyayinla...-kahkaha-benden-yana.html
4 yıl sonra yine ve yeniden elime aldığım kitap.

Halen bazı metinleri ya anlamakta zorluk çekiyorum ya da hiç anlamıyorum. Değişik bir zihin yapısı var soren in. Bu anlayamadığım metnin içinde vurucu bir aforizma yakalamak yetiyor bana yine ama kendimi salak gibi hissetmeden de edemiyorum.
soren kierkegaard kitabı.

****alıntı****

-kendimi genellikle cevremdeki insanlarin bir uzantisi olarak gormeme sebep olan o huzun ve umutsuzluk duygusu olmadan, beni kucuk bir cemberi sekillendiren prensip haline getiren gurur duygusu olmadan orada oyle dikilirken-orada yalniz ve terk edilmis dururken, denizin gucu, elementlerin savasi kendi hicligimi hatirlatti ve ote yandan kuslarin emin ucusu isa’nin sozlerini aklima getirdi: tek bir serce tanriniz olmadan yere dusmez.