bugün

Kısmen mantıklı olan şeydir şöyleki örnek vermek gerikirse ben babamın çeşmedeki evini enişte beye yedirtmem ha ev benim diyip de almamazlık yapmam isterse evde sonsuza kadar otursunlar topu bende olduğu sürece fark etmez. Şuda unutulmamalıdır aslolan soyun devamıdır bunu da erkek sağlar.
Islam ritüellerinden biridir. Genelde bu durumu; evlendiğinde kocası da 2 pay aldığı için durum eşitlenir diye savunurlar. Halbuki evlenmediği vakit Ne olacaktır ? Tutarlı bir yanı yoktur.
kadınlar mirastan pay alıyor mu lan dedirtenzo. parayı napıcanız lan altın günü kezbanları sizi.
kadına verilen mirasın yarım olması baba evi içindir . kadın evlendiğinde kocasının malınada mirasçı olduğundan eksik gibi görünen parça tamamlanır. erkek ev geçindirmeyle muhatap olduğundan islam ona fazla pay vermiştir .kaldıki kadının ev geçindirme mecburiyeti yoktur . eşi hanımının bütün ihtiyaçlarını karşılamak mecburiyetindedir .
islam dininin kaynağı vahye dayanır . allah cc ın hükümlerini içerir . kul rabbinin emirlerini şek ve şüphesiz kabul mecburiyetindedir . ALLAH CC ın emirlerini tartışmaya açanlar ya bilmeyerek yada kasden kendilerini haşa ALLAH cc tan akıllı olarak görmektedirki bu şirktir .islamı kabul edersin etmezsin etmezsin bu senin tercihindir . ama kabul ettikten sonra eleştirmek kimsenin haddine değildir .
islam'ın gereğidir. islami teröristlere vurdurmak için seks cihadına koşan çarşaflı kadınlar buna ses çıkaramaz.
Su asagida ki bir cogumuzun bildigi çizim bu islam kanununun arkasinda yatan mantigi cok net bir sekilde acikliyor:

görsel

Anlamak isteyene.. Anlamayana ipucu olarak su kelimeyi birakiyorum suraya: "ihtiyac".
Kuran’a göre öyledir.

Türkiye cumhuriyetinin kıymetini anlamaları için bu haklarını kaybetmeleri mi gerekiyor acaba?
parayı ayakkabıya- çantaya vermesinler diyedir.
neymiş efendim zaten kadının kocası da babasından miras aldığı için az verilirmiş böyle zihniyet mi olur kardeşim kıç kadar arsanın değeri zaten 5 kuruş etmez ver gitsin işte eşit şekilde bütün çocuklarına ne sen çocuklarınla tartış ne de çocukların birbiriyle tartışsın.
kuran bunu yaparken, evi geçindirme yükünü de erkeğe yükler, islam'da kadın istemezse yerinden kaldıramazsın çalışması için. aynı kuran, evliliği de teşvik eder, böylece her aile kuran çift 3 pay olarak eşit pay sahibi olmuş olur.
Bahsedilen bu karsı tezler 1500 sene öncesinin arap sosyo kültürüne göre tamam da guncel dünyaya göre değil... Onu napicaz?
el evine gidiyor diye oluyor bunlar hep.
--spoiler--

bahsedilen bu karsı tezler 1500 sene öncesinin arap sosyo kültürüne göre tamam da guncel dünyaya göre değil... onu napicaz?

--spoiler--

sosyo kültür olarak adlandırdığınız vahiy'le sabittir. muhattabı müslümanlardır..
allahın biçtiği değere, kıymete, hakka vs. uyan vardır, uymayan vardır. reddeden müslüman yoktur. ayetin reddi kişiyi dinden çıkartacağı da bilinir.
yani müslümanların fıkhı meselesidir kısaca, sizin bir şey yapmanıza gerek yok.