bugün

kesinlikle doğrudur. tesadüfen test edilmiştir, nasıl mı; bir gün türkiye de fabrikası, malı malzemesi, pazarı olan kocaman bir alman firmasının ortalama 300 kişilik eğitim programının sonun da şirkete eğitim veren sunumcu kişi 5 tane hediyeyi, soracağı 3 soruya doğru cevap veren 5 kişiye verecekti. bu 5 kişiyi de ellerinde keypad bulunan 300 kişinin arasından çok basit sorular sorarak ilk doğru cevap veren kişilerden seçecekti. soru sorular soruldu hediyeler dağıtıldı lakin yarısı bayan olan bu 300 kişilik gruptaki şanslı kişilerin hepsi erkekti.
son derece doğru bir tespit inkar edemezsiniz ama eksileyebilirsiniz efendim.
Hayatımda duyduğum en saçma tespit.
Öyle olsa Allah doğurma ve minicik insana bakıp her saniye tetikte olunması gereken olayı erkeklere verirdi.
O firma muhtemel ki erkek dunyası ile ilgili soru sormustur veyahut erkek butunle kadının detayla ilgilenmesi ile ilgili bu yone yönelik bir cevap sekli ile karşı karşıya kalınmıştır.
hayatımda duyduğum en gerizekalı tespit. deli saçması.
erkek işi denilen şeyleri kadınların daha iyi yaptığını görmezlikten gelmek saçmalıktır.
(bkz: erkek egemen sektördeki bayanın sesi)
ayrıca kadınlar yavaş algılamaz algıda seçicidir.
ayrıca kadınlar yavaş algılamaz istediği gibi algılar.
uykusunun en derin yerinde bebeğinin ufacık bir mırıltısını bile anında duyup yerinden fırlamasını ya da çocuğunun gülen gözlerinin içinde baba tarafından asla görülemeyecek hüznü farketmeyi algıdan saymıyorsak doğrudur.
--spoiler--

yapılan bir araştırmaya göre kadınların algılarının daha hızlı olduğu tespit edilmiştir.olayları,konuşmaları daha çabuk algılayıp şekillendirebiliyor ve detayları unutmuyorlar.erkeklerde ise bu durum biraz daha yavaş algılıyor ve detayları kaçırıyorlar.

dişi olan tuhaf sesler çıkarıp, tek heceli cevaplar veren erkeğe göre daha gelişkindir. beynin bu bölümü karmaşık isler ile bağdaştırılmıştır. örneğin dil ve karar alabilme yetisi buradadır. dişi olan ayrıca limbik korteksinde daha fazla güç kapasitesine sahiptir. kadın üç adımda daha kolay iletişim sağlar, anlam yükler. kadınlarda sağ ve sol beyin lobu aynı anda çalışır. ayrıca amigdaladan (duyguların tetiklendiği bölge) gelen mesajlar, beynin sol kısmına iletilir ve çok hızlı şekilde söze dökülür. saniyeden az zamanda gerçeklesen bu farklılık, normal bir konuşma sırasında kadınların suçlayıcı düşünceler edinip, “beni dinlemiyorsun” şeklinde tepki vermesine neden olur.

--spoiler--

şimdi neden bıdı bıdı ettiğimizi anlayabiliyor musunuz? pardon. unutmuşum. biraz beklemem gerek sanırım. geç anlıyordunuz ya.

saygılar efenim.
(bkz: güler misin ağlar mısın).