bugün

kendi adlarını utanmamı ve yüzümün hep türk bayrağı gibi olmasına neden olmuştur. bacak arandan gürül gürül kan geldiğini ve teneke peynirinden daha kötü koktuğunu neden söylersin?
amcalara pipisini gösterenleri rahatsız eden durum. ulan sipsi, sen erkek oldum diye övüne övüne skini sallıyon ortalıkta, kadın neden kadınlığını betilemesin? ayrımcılar sizi. evet.
bak şimdi sana okkalı bir yazı paylaşıcam okuyup kim utanması gerekiyor sen karar ver,sonuna kadar okumayacaksın,cahilliğinden dolayı ama ben diğer insanlar için paylaşayım ;

tanım : doğru bir davranıştır,utanılacak bişey yoktur.

paylaşım ;

"Her ay en aşağı 3 gün (ki ergenlik döneminde 10 günü bulduğu olurdu) kanıyorum aman aman! Döllenmemiş yumurtalarım vücudumu terk ediyor her ay ve bir sonraki aya tekrar üreyebilmem, üretebilmem için tazeleniyorlar. insanlık devam edebilsin diye, ben her ay kanıyorum; AMAN! Ne haddime?

Ontario’lu 22 yaşındaki öğrenci ve şair Rupi Kaur da neredeyse tüm kadınlar gibi her ay kanıyor. Regl ile ilgili bir sağlık problemi de yaşıyor ayrıca. Bunu bir okul projesine dönüştürmek için regl kanını fotoğrafladığı bir seri oluşturuyor ve bunları bir fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram’a yüklüyor. Ne haddine?

Instagram bu fotoğrafları “uygunsuz içerik” olarak raporlandığı için sadece bir kez de değil, iki defa siliyor. Rupi Kaur’un ne haddine ki, kadınların, hatta ergenliğe dahi girmemiş kız çocuklarının bile seks objesi olarak fotoğraflandığı içeriklerin bulunduğu bir platformda regl kanını paylaşma cüretinde bulunmuş!

Rahmimizden, bacaklarımızdan sızan doğurganlığımız, yaşama yaşam katışımız kutlanacağına, bize bir utanç kaynağı olarak dayatılıyor. Sanki hepimizi leylekler getirdi dünyaya. Sanki o pis, iğrenç, hastalık olarak tanımlanan kanın, döllendiğinde bebekleri oluşturduğunu bilmiyor kimse. O sızan kandan üredin sen, o sızan kandı sana yaşamını veren!

Rupi Kaur’un da dediği gibi “sızıntı yapan regl kanı değil, mizojini (kadın düşmanlığı)”

Ataerki virüsü gezegeni ele geçirmeden önce, Paleolitik ve Neolitik çağda, yaşam üreterek ölümü alt edebilen tek varlık olduğu için kutsaldı kadınlar. Bugünkü edeplilik ve mahremiyet üzerinden tanımlanan kutsallıktan bahsetmiyorum, kadının doğurganlığının saygı görmesinden, hatta kutlanmasından bahsediyorum.

Kutlamak mı? Ne haddimize?

Regl olduğum ilk gün annem tokat atmıştı bana, hatırlıyorum. Rahmimle bir yanaklarım da allansın diye. Bolca batıl inançlarından sadece bir tanesiydi bu tabii.

Ortaokulda kız arkadaşlarımızla regl döneminden gizlice bahsederdik. “Ana vatan kan ağlıyor” ya da “misafir geldi” gibi kod adları vardı. Bin bir hileyle etek lastiğine sıkıştırarak gizlediğimiz pedlerle tuvalete koşuşlarımız başlı başına bir maratondu.

Regl dönemini mahremleştirmemiz gerektiği öğretilmişti çünkü bize. Mahremleşen her şey bir tabuya, tabulaşan her şey de olağanın üzerinde bir ilgi kaynağına dönüşür. Erkeklerin de bu konuya olan ilgisi ve bunun üzerinden kızları rencide etme çabası artmıştı tabii. Sınıftan bir kız arkadaşımızın çantasını karıştırıp buldukları pedi sıraya yapıştırmışlardı, hatırlıyorum. O kız arkadaşım şu an bu yazıyı okuyorsa, o gün ona destek olmak yerine diğer herkes gibi sustuğum için çok özür dilerim!

Tampondan bahsetmeyeceğim bile çünkü yoktu! Sanırım hâlâ da çok erişilebilir değil Türkiye’de. E, muhafazakârlıktan kabuk bağlamış zihinler devam edebilsin diye, aman kızlık zarına zarar gelmesin! Acil durumlarda mahalle bakkalından anca gazete kâğıdına sarılı olarak temin edebildiğimiz, naylon dokusuyla çoğu zaman vajinayı tahriş eden pedlere tabi idik. Bu pedlerin kadının doğal ihtiyacı olmasına rağmen yüksek fiyatlara satılıyor olması, üzerlerinden yüzde 18’lik KDV alınması da cabası!

Büyüdük, cinsel hayat sahibi kadınlar olduk. “Regl dönemimde partnerim benimle ilişkiye girmek istemiyor; çünkü tiksiniyor.” O kadar çok duydum ki bunu kadınlardan. Ya da “midesiz midir nedir, kadın regliyken onunla sevişebilen erkekler var” diyen, “mideli” erkekleri dinledim… “Erkek arkadaşım geldiğinde banyodaki pedleri saklamayı unutmuşum, çok utandım” diyen kadınları dinledim.

Böyle böyle, bir zamanlar bereketle, kutsallıkla bağdaştırılan doğurganlığımızın kanıtı olan reglimiz, zamanla bir hastalığa, bir pisliğe ve en kötüsü de bir mahremiyete dönüştü.

Geçtiğimiz ay Almanya’da yaşayan 19 yaşındaki feminist aktivist Elone Kastrati harika bir eyleme imza attı. Hijyenik pedlerin üzerine feminist mesajlar yazarak, yaşadığı Karlsruhe şehrinde farklı yerlere bu pedleri yapıştırdı. Kanımca en anlamlısı, “erkeklerin reglden tiksindikleri kadar tecavüzden tiksindiklerini düşünsenize” mesajıydı.

Elone Kastrati’nin eylemi oldukça ses getirdiği gibi, Instagram da Rupi Kaur’dan özür diledi ve fotoğraflar hesabına geri yüklendi. Bu örneklerden de görebileceğiniz gibi, bu mevzu sadece Türkiye’ye ya da muhafazakâr toplumlara mahsus değil. Ataerkinin kadının doğurganlığı üzerindeki baskısı evrensel. Bunlar değişimi başlatan başarı hikâyeleri elbet; ama değişimi sürdürecek olan bizleriz.

Biz kadınlar, her ay kanıyoruz böyle, aman aman! insanlığın devamını sağlıyor, ürüyor, üretiyoruz. Bunu utanç kaynağı olarak görmek, bundan tiksinmek, bunu mahremleştirmeye çalışmak, bunun üzerinden kadını aşağılamak, ne hadlerine? insanlık devam edebilsin diye, biz her ay kanamaya devam edeceğiz; bundan da ne utanacağız, ne de bunu saklayacağız."

kaynak : http://t24.com.tr/yazarla...kaniyoruz-aman-aman,11710
utanmaları gerektigini dusunmuyorum. Lakin edepli ve asil bir kadının regl oldugunu (medikal görevli ve yakınlarına hariç )söylemesini ben de hos karsılamıyorum.
hani etik degil ve biraz da özel domene giriyor konu çünkü.

ben aslında ped reklamlarına bile karsıyım. ne gerek var hani.
prezervatif reklamlarına daha da karsıyım.

özele giren hiçbir sey insanların gözüne böyle sokulmamalı.

not: terbiye konusu tabi. sözlügün terbiye seviyesi malumunuz...
Açık açık söylenmesi için açık açık sorulması gerektir ki sorduğunuzda hastayım biraz ya cevabını alır ve sesimizi cikarmazsiniz tabi eşek değilseniz. Şahsen ben çevredeki bayanların hal ve tavırlarından anlıyorum öyle olduklarını ve çok üstüne varmamaya çağrıştıracak şeyler dahi "kan, sağlık ,ay ,gün" vs gibi kelimeleri kullanmamaya dikkat ediyorum.
Niye utanalım? Siz 100 200 kişi içinde pipinizi kestirmediniz mi? Amcaya pipini göster diyince açmadınız mı?
Bu olması gereken, bu normal bir kadın olduğumuzun kanıtı, bu kutsallığa varan bir hüsran..
Bugün adetimin 2. günü.
vajinamdan gelen kan için neden utanayım, denilesi.
dün başıma gelmiş hadisedir.
Eğer kadınlar regl olmasa erkekler de doğmazdı. Neyden utanalım?
sen her cumartesi günü eşşek gibi anır, sonra kodonloron odot oldoğono otonmodon soylomoso de.

bende hoş bulmuyorum bu yaptıklarını, özel bir durum ve özel kalmalı.amma senin de laf söylemeye hakkın yok delikanlı.
Sanki şirk koştu. Alt tarafı doğal bir hastalık. Osuruktan nem kapan ne çok tip var.
halk bilinci için. misal gürül gürül olsa duramazdık.* *
Kamyon devirdigini gururla soyleyenlere kapak olmustur.
utanılacak bir şey değildir.

ama yakınlarınızın dışında söylenmesi gerekli bir hal de değildir. uluorta bunu söylemenin özgürlük olduğunu düşünmüyorum.
fıtri bir durumdan utanan gerilerin zoruna gitmiştir. sen erkeksin tabi cem yılmaz'ın tespitini kanıtlar niteliktesin.
Aslında utanılacak bir şey yok ama ne biliyim hadi kızlara söyleyelim de erkekler ne alaka hayır bilse nolcak bilmese nolcak. Napmıycak yani benim yerime mi kanıycak?
oysa ki en büyük ayıplarıydı adet olmaları neden böyle bi densizlik yapıyorlar ki diye sorular sordurtan durumdur. ayıp tabi.
Her ay kadının başına gelen bir durum bunu söylemek neden bu kadar olay olmuş. uzanarak niye söylesin veya niye söylemesi.
iğrençsin ve hadım edilmelisin pis insan. Bu kadınların elinde olan bir durum değil. Sağlık meselesi. Her kadına olur ve utanılacak bişey asla yok.
regl'ı utanılacak, saklanılacak ve ayıp bir şey gibi görmeniz beni sadece güldürüyor.
tövbe estagfurullah kaşarlıktır genellikle bbu tip kadınlar sarı saçlı olup chpye oy atmaktadır. bir kadının adet olmasını söyleyebilmesi için ahlaktan nasibini almamış olması gerekir. zira o kadar erkegin aklını direlt olarka kendi cinsi bölgesineçekmektedir. bu zihniyet benim cinsel organım var bakın zihniyetidir. oysa bir kadın asla cinsel organı oldugunu belli etmemelidir. bu çarpık zihniyet batı kaynaklı olup ülkemize chp tarafından sokulmuştur.
Adettendir. Söylenmesi gerekir. Ne yapsın gizlesinler mi?
ne ayıp bişeydir, ne de kendi seçimleridir..
kadının/dişiliğin doğasında vardır.
utanılcak birşey olacağını düşünceğine ; kişinin gidip araştırıp öğrenmesi gereken konudur..