bugün

kendisini namus bekçisi, toplumun namus süper kahramanı, namus kavramının yaratıcısı olarak gören insanlar özellikle kadınlar üzerinden ve en kötüsü de kadınlara sormadan bir namus algısı yaratmaya çalışıyorlar. yok namusun kadınla beraber mezara gitmesi, evlenmeden önce başka bir adamla birlikte olursa artık namussuz olması, tenini bir santim gösterecek bir şey giyerse orospu ve tahrik ögesi olması gibi... Herkes zaten bunlara aşina artık.

Kadın, sizin algınızla şekillenen değerlere sahip olan bir cinsiyet değil. Kendi pis düşüncelerinizi kadınlar üzerine yansıtarak kendi fikirlerinizi düzeltmektense bizi şekillendirmeye çalışmak ancak cahil ve orta çağ düşüncesine sahip insanlardan beklenir ki, toplumun çoğu kesimi de böyle insanlardan oluşuyor. dini kullanıp kadını namus ve cinsellikten oluşan bir varlığa dönüştürmek yerine neden toplumun bir parçası olarak göremiyorsunuz? kadınlar arasında rekabet oluşturmak veya kadını bastırmak yerine neden kadını kültürün, bilimin, eğitim-öğretimin ve geleceğin bir parçası olarak göremiyorsunuz?

Biz dünyaya sadece çocuk doğurup erkeğin gölgesinde yaşamak için gelmedik. Sizin şuana kadar namus, ahlak, kadının yeri diye çığırtan iğrenç fikirleriniz yüzyıllar boyunca kadını hor görüp ezmekten, ikinci plana atmaktan başka hiçbir işe yaramadı.

Kadının yeri her yerdir, kocasının yanı değil.

edit: okuyunca biraz konudan uzaklaşmışım gibi geldi ama tüm ögelerle ele almak istedim. umarım anlamışsınızdır.