bugün

meclisteki sayilarinin bu seçimle birlikte artmasi beklenen erkek olmayan milletvekilleridir.
(bkz: merve kavakcı)
22. dönemde bizi layıkı ile temsil eden zat-ı şahaneleridir ki bunlar ;
bihlun tamaylıgil , canan arıtman , türkan miçooğulları , oya araslı , birgen keleş , nevin gaye erbatur , güldal okuducu , ayşe gülsün bilgehan 'dır , saolsunlar varolsunlardır .
yeni dönemde de oya hanım ve güldal hanım aday olmamışlardır lakin yerlerine güldal mumcu gibi çok çok önemli bir şahsiyet eklenecektir .
meclisteki kadın milletvekili sayısı artın diye yırtınan kadın dernekleri, bu sayının ancak erkeklerin izniyle arttabileceğinin ya da artığının farkındalar mıdır ki?

tanım: TBMM üyesi olan kadın milletvekilleridir.
insanlardan kalkan yapmak, kadınları maddeleştirmektir; savaşlarda düşman ateşini kısa bir süre önlemek ve düşmanı yanıltmak amacıyla öne sürülen, saldırılarda büyük kayıplara uğrayacak''kanonenfutter''lerdir.
sayılarının artmasını dilediğimiz milletvekilleridir; hem nicelik hem nitelik bağlamında.
ne yazık ki, yapılan onca çalışmalara rağmen 22 temmuz genel seçimlerinde de sayılarında kayda değer değişiklik olmayacak vekillerdir. çoğu bıyıktan ve kabalıktan ibaret olan vekillerin yanında zarif, görgülü, aydın kadınlarımıza ihtiyaç var bu dönemde.
döneklikte, kavga çıkarmakta ve her türlü dalaverede erkek milletvekillerinden hiç de geri kalmayan milletvekilleridir.
kadın olduğu için aday gösterilmek ya da vitrin yapılmak için aday gösterilmek yeterince onur kırıcıdır zaten.
sevinmemek lazım.
Birikimleriyle ve bileğinin hakkıyla milletvekili olanın eli öpülür orası ayrı.
meclisin daha seviyeli bir yer haline gelmesinde üstlerine oldukça çok yük binen vekillerdir...

hayır bizim mahalle kahvesinde bile insanlar birbirlerine daha saygılı konuşuyorlar, ama mecliste saygısızlık ve seviyesizlik canlı olarak hemen her toplantıda izlenmektedir...
%5 i bir türlü yakalayamadığımız kavram..varolanla neler yapabiliyoruz orası ayrı bir konu tabi ama çok olmasının faydamıza olacağını düşünüyorum..daha duyarlı daha temkinli kararlar konusunda daha etkili olunabileceğine inanıyorum..bu konuda isveç %53 gibi bir oranla derecelerden birini elinde bulundurmaktadır..
mecliste daha çok görmek istediğimiz milletvekilleridir. ezilen kadınımızı bir nebze de kurtarabilirler kanımca.
meclise gidince erkekleşen vekillerdir.
(bkz: sema pişkinsüt) *
Ulkem adına utandığım olaydır. Boyle bir seriatsizlik görülmedi.
kocasını bosamayani yoktur.
şöyle bir baktım toplam 77 bayan milletvekili var meclisimizde. partilerin bayan vekilleri ve vekillerinin toplam milletvekiline göre oranı:

akp: 45 (%14,42)
chp: 18 (%14,08)
mhp: 3 (%5,77)
hdp: 7 (%25,93)
bağımsız: 3 (%18,75)
dbp: 1 (%100)
toplam: 77 (%14,37)

şöyle bir bakarsak rakamsal olarak akp>chp>hdp(ve türevleri)>mhp şeklinde sıralanıyor sırasal olarak. oransal bakarsak hdp(ve türevleri)>akp>chp>mhp oluyor.

akp'nin bayan milletvekillerinin çok az kısmı medya'da gözükmüyor. aile ve sosyal işler bakanı olan ayşenur islam gözümüze çarpıyor. onun dışında ilknur denizli* ve tülay babuşçu* biliyorum. diğerleri hakkında pek bilgim yok. bu kadar sayıya rağmen fazla pasif görüyorum kendilerini.

chp'nin bayan milletvekilleri sayısı kadar aktifler. emine ülker tarhan içlerinde önemli bir kayıp.

mhp'nin sadece 3 bayan milletvekili var. aralarından meral akşener'i bilmeyen yoktur. kendisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilleri arasında yer alıyor. ruhsar demirel ve zühal topçu ablalarımız ise mhp genel başkan yardımcılığı yapıyor. az sayıda olmasına rağmen mhp bayan milletvekillerinin hepsi üst düzey görevlere sahip. ilginç olan bayan milletvekillerimizin büyük çoğunluğu bekar ve çocuk sahibi değilken mhpli bayan milletvekillerinin hepsi birer anne*.

hdp'nin ise bayan milletvekillerinin sayısı oldukça fazla. sayısına oranla görevlerinde de etkinler.
Akp milletvekili değildir.
görsel

Kadın milletvekilleri (1935).