bugün

yılbaşı ve bayram gibi özel günlerde allah'a dua ederek ütopik istekler ve temennilerde bulunmaktır..

''allah'ım tüm insanlık kardeş olsun,savaş olmasın,hastalık olmasın,kimse ölmesin vs vs'' gibi dualar edilir..demin haber bülteninde bir kadın da arabayı durdurmuş boğaz köprüsünde bu tarz bir dua ediyordu ve spiker sorunca başladı sıralamaya..cenneti tarif etti sanki..

yahu bu tarz dualar,insanlığın başından beri edilir ancak hiçbirzaman kabul edilmez..

duayı eden de ''kabul olmayacağını'' bilir..o zaman niye dua eder de nefesini tüketir ??
şebnem ferah ablamızın dediği gibi; kim yenmiş kader duayla.
(bkz: olmayacak duaya amin demek)
allahla pazarlık olmaz. duanın kendisi bir cevaptır zaten.
allahım tüm bdplileri öldür!
köpek kemik ve dua trio sudur,
fiili ve kalbi dua diye ikiye ayrılır. fiili olan duada allah kimsenin dinine imanına bakmaz. sadece çalışanın hakkını verir.
bir sik olmayacağını bilsek de çoğumuz böyle dua ederiz, etmişizdir.
bide duası kabul olmadı diye güya tanrıya atar yapan var. yahu bu nasıl bir eziklik. tanrı senin hizmetçin mi istediğini verecek? tanrının işi gücü yok şu muittin mi benden ev istemişti dur hemen vereyim diyecek.

bunlar çok enteresan şeyler, metafizik karmaşıktır anlamıyorsunuz.
Dualarım kabul olduğunda üzülen bir insan olarak mantıklı bulmadığım hareket. Biraz Akıllı olun, düşünün lan. Allah size istediğinizi bu dünyada vermedi diye dua mı etmeyeceksiniz? O dualar boşa mı gidiyor sanıyorsunuz? Ben kabul olduğunda üzülüyorum, çünkü diyorum ki Allah bana bunu bu dünyada verdi. Ki ben ahirette vermesini kat be kat tercih ederim. Zira duamın bu kıçı kırık dünyada işe yaramasındansa ahirette altın tepsi içinde karşılaşmayı yeğlerim. Orada hayırlı amele çok ihtiyacımız olacak, dua gibi mesela.

Duamız olmasa ne ehemmiyetimiz olurdu? Alemlerin rabbinden istemeyeceğiz de kimden isteyeceğiz. Nasıl olsa istediklerim olmayacak deyip duayı bırakmak olmaz. Alemlerin yaratıcısı, aklımızın alamayacağı kadar cömert olan rabbimizin hiç bir şeyi karşılıksız bırakmayacağına dair itimadınız olsun biraz.
kabul olmayacağını bile bile diye bir şey yoktur. allah dilerse duan kabul olur.
Allah ona içtenlik ve mütevazilik ile yaklaşan müşriklerin bile duasını kabul etmiştir. hiç bir müslüman "nasıl olsa kabul olmayacak niye dua edeyim" tarzında bir şey dememelidir, zira bu şirktir, allah'ın ne yapacağını sadece allah bilir, siz bilemezsiniz.
Kime göre, hangi duaya göre dedirten mevzu.
Gece gece kapı çalsın ve gelen bir Ukraynalı hatun olsun diye dua edersen anca elizabeth gelir.