bugün

ülke ekonomisinin anasını ağlatan durumdur. çocuk başına devletten para alıyorlar tabi. çocuklarına bakıp onları okutmak için alıyorlar ama o parayı kendilerine harcıyorlar. hatta uyuşturucu falan alıyor çoğu. devletin, çocuğunu eğitmeyen mandalara para vermemesi lazım. oldu anasını satim bende evde yatayım 10 20 çocuk yapayım. çocukları sokağa salıp gelen parayla geçineyim. yok öyle dava!
başka iş güç olmayınca.
o çocukların çoğu küçük yaşta çalışmaya itilip, ele geçirilen toplam parayla ev vb. mül elde etmelerini sağlayan durumdur.

11 çocuğu olan kürt komşumuz vardı. Adam 3. dairesini alacakmış. Onu bırak 2 oda 1 salon evde 13 kişi yaşıyorlar lan.
çeşitli korunma yöntemlerinden haberi olmayan, onları bulamayan bir toplumun sürekli çocuk yapması. işin siyasi, ideolojik ve etnik boyutuna girmiyorum bile.

(bkz: cehalet)
toprağa dayalı ekonomilerde iş gücü olarak kullanılmak üzere yapılırdı eskilerden.
ne kadar çocuk o kadar çiftçi demekti.
o bölge de ekonominin büyük bölümü yine tarıma dayalı.
tarımda makineleşme yetersiz yada engebeli araziler izin vermez.
buda hayvan ve insan gücünü bit noktada gerekli kılar.

ama bunun dışında bir de islam' ın etkileri vardır.
yok çocuk aldırmak günah, yok çocuğu veren Allah rızkını da verir,
yok dört eş almak derken sonuç ortada.
daha çok da şafii ailelerde görünür bundan dolayı.
Sağlık bakanlığından 'kızınız ayşe, kızınız fatma, kızınız gülcan, kızınız nurcan vs. hamiledir, allah bağışlasın devlet bakar' gibi toplu mesajlara sebebiyet verebilir.
toprağa dayalı ekonomilerde nüfus güçtür,ne kadar çocuğun varsa o kadar fazla para kazanırsın.

özetle: nüfus = iş gücü = para.

edit: eksileyen arkadaşın bir kere bile gidip oraları görmediğini,ya da en ufak bir coğrafya eğitimi almadığını düşünüyorum.
Nerede çokluk orada * sözünün söylenmesine sebep olan olay.
maç yapacak adam bulamamak.
Katildigim bir sorundur. Yalniz yapacak bir sey yok. Onlar yapıyor diye biz de 10 cocuk yapacak halimiz yok. Ama insanı düşününce can sıkan bir durumdur.

Edit: kürtler çok çocuğu bir güç göstergesi olarak görüyorlar. Böyle düşünen türk aileler var ama çok az. Bir de bir kısmı tabi ki hepsini kastetmiyorum ülkemiz için tehdit unsuru. Çünkü en ufak bir olayda biz kürdüz ondan bize böyle yapılıyor gibi duygu sömürüsüne başlıyor. Bunu bir silah olarak bize doğrultuyor. Ülkemi seviyorum türkiye vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum diyen kaç kişi var. Eğer varsa cevrenizde ben bu sözümü geri alırım. Hep bir eziklik politikası falan.

Ister 15 cocuk yapın. Hepsini kendi imkânlarınızla okutup , bir iş sahibi yapabiliyormusunuz. 15 yaşına gelince evlendirip, çalış diye istanbula yollamakla olmuyor.
Afedersiniz ama size ne pardon?? Siz mi bakıyorsunuz? Siz mi büyütüp yetiştiriyorsunuz? Sesinizi kesin ve ilginiz olmayan konularda konuşmayın. Yallah.
Bir realite. Acil yasak getirilmeli. Maksimum 2 çocuk yapmaları ve onları da adam gibi yetiştirmeleri gerek.

Evet kürtleri arada savunuyorum ama gerçekleri dile getirmemiz gerek.

Ayrıca evet essy hewali biz bakıyoruz elektrik faturasını biz ödüyoruz amk.

Ödeyenlerinize ve adam gibi yaşayanlarınıza kimsenin bir şey dediği yok.

Benim anne tarafı kürt 4 kardeşler evet biraz fazla. Erkek kardeslerinin birinin 12 yıllık evliliğinden 3 çocuğu var.

Diğerinin ise 4 yıllık evliliğinden 1 çocuğu var. Faturalarını falan gayette ödeyen insanlar. Hiç bir şekilde ihanetleri söz konusu değil. Burada 10 kişiye sorsan 9 u helal olsun der eminim. Bazılarını görüyorum aq trende 5 tane çocuk küçücük. Demek oluyor ki zaman aralığı çok yok aralarinda. Ve bu bir zarardır ülke için. Böyleleri çok sıkıntı kimse kusura bakmasın.
Zengin parasıyla fakir karısıyla oynar.
cahillikle doğru orantılıdır. onlar erkek çocukları 7 8 yaşına gelince sağda solda pazarda su satarak para getiren bir ekmek kapısı kız çocuklarını da parayla satılacak mal olarak gördükleri için onlara bu gayet normal geliyor. çocuklar çalışsın sen ye, oh mis. özellikle ege bölgesinde hepsi kenar köşe mahallelerde oturuyor doğuda zaro aganın köyünde yaşar gibi yaşıyorlar hem gittikleri yerlerin kültürel olarak anasını ağlatıyorlar hem olan çocukların hayatlarına oluyor. babalarının hepsi altında mercedes ile geziyor, çocukları ruhsal ve ekonomik sıkıntılarla boğuşup bali çekerken.
hanefi kürtlerde pek görülmez. ben malatyalı bir türkmenim. bizim bu yörenin kürtleri hanefi mezhebini benimsediklerinden ötürü kendilerini türk sayarlar. öyle aşiretçilik, kırk çocuk doğurma, pkk destekçiliği gibi kötü huyları bulunmaz. çoğu da eğitime önem verir. malatya'nın okullaşma oranı doğu anadolu şehirlerinin tamamından hatta çoğu iç anadolu ve karadeniz şehrinden daha yüksektir. millet doğunun en gelişmiş şehrini gaziantep diye biliyor. evet sanayi anlamında öyle ama insani gelişmişlik açısından malatya, erzincan ikilisinin eline su dökemez. bu iş hem eğitimle hem de coğrafi zorluklarla alakalı bence. memleketim gereğinden fazla muhafazakardır, fikren çoğuyla zıttım ama insaniyet namına eşi benzeri türkiye topraklarında yok. malatyalı olmak gurur verici.

edit:iki tane de istatistik bırakayım.
https://www.verikaynagi.c...a-Orani-2019-1024x614.png
https://scontent.fasr1-2....ITXAJgo7Q&oe=64AE0252
Kürtlerin büyük çoğunluğu hala daha ağalarına, şıhlarına bir şekilde ilkel feodal yaşamına devam ediyor. Gerçekten de Kürtler, bilinçsizce ve cahilce çok çocuk yapıyor. Kürtler, içimizdeki Afganlardır, Pakistanlılardır..