bugün

çalışmak, hayatını kazanmak zorunda olduğu için bu aşağılık durum karşısında susmak zorunda kalan kadındır. tabi bu durumu bir de doğal karşılayanlar vardır. hemen aklıma hülya avşar'în sekreter filmindeki kadın geliyor. ama herif ne avuçlamıştı be karıyı...
Daha iyi bir iş bulana kadar sabreden yiğit kadındır. Ekmeği için ekmeksizlere katlanıyordur.
kadınlar sıklıkla taciz edildiklerinde kirlilik veya suçluluk duygusuna kapılırlar. Sorunu kendilerinde ararlar, tacizciye yüz verip vermediklerini sorgularlar. utanırlar. böyle bir durumda zaten şikayetçi olmazlar.

tacize uğradıklarını afişe ettikleri zaman " e sen de böyle giyinirsen tabi taciz ederler" gibi eşten veya babadan gelebilecek eleştirilerle karşılaşabilirler, bu eleştirilerden korktukları için ses çıkarmayabilirler.

ses çıkardıklarında eş veya baba, taciz eden kişiyi dövebilir, elini kana bulayabilir. eşini veya babasını tehlikeye atmak istemediğinden sesini çıkarmayabilir. ancak kesinlikle sesini çıkarmak zorundadır.

şimdiye dek iş yerimde iki kez taciz yaşadım. biri iş arkadaşımdı, olaydan 20 gün sonra eşime anlattım, bereket ki tayinim çıkmıştı o sırada sadece telefonda kavga ettiler. bu arada eşimle yumuşak yüzlü olduğum düşüncesi üzerine kavga ettik. sonra eşim, bu durumu müdürüme anlatmam gerektiğini söyledi. haklıydı, ama cesaret edemedim.

ikinci tacizkar kişi benden çok üstte ve yetkili bir kişiydi. tekrar bu davranışı yapmayı önleyici birkaç harekette bulundum, şimdilik sorun yok gibi bakalım gelecekte ne olacak.
Bu iğrenç toplumda artık ses çıkarması gereken kadındır. Tacizcinin yakışıklısı çirkini olmaz, şerefsizi olur. Sustukça daha da yapabilirim tavırlarına giren sapıklara hadleri bildirilmeli ve herkesin içinde rezil edilmeli.
Kimsenin ona yardım etmeyeceğini bilen kadındır. Kendisi suçlanacak üstüne işsiz kalacaktır. Yeni bir iş arar sessizce ve ilk fırsatta oradan ayrılır.
O, eskidendi kadınıydı.
Artık Birçok kadın, tacize, tacizciye suskun kalmayı, kendine yediremiyor. Geçti o günler!
Ya cıngar çıkararak ya da sessizce hallediyor bu rezilliği ve rezili.
Menfaati vardır. Yoksa ben selam versem bile sapık damgası yiyorum. Ya adamdan hoşlanmıştır ya da onun sayesinde yükselmeyi düşünüyordur.
bizim kasabın hayalindeki kadındır.
Erkek egemen bir toplumda sessiz kalmak zorunda olmuş olan, şikayet etse bile kendisiyle ilgili toplumsal soru işaretleri ile linç yeme adayıdır.
yakışıklı tacizci yoktur kuralını işleten kadındır. onlar en fazla çapkın olur.
Ses etse bile ikiyüzlü sistem erkekler adına işliyor hala. Çalışma hayatım boyunca denk geldiğim birkaç olay var. En sonuncusunda genç kız bu şekilde çalışamam diye ağlaya ağlaya işten çıktı. Diger taraftki hayasız herif birilerinin yaverliğini yaptığı için çalışmaya devam ediyor hala. Eden ettiğiyle kalıyor. Firmaların olaya bakış açısıyla alakalı ya bazı şeyler.