bugün

hep sağdan soldan duyduğum ama yok artık o kadar da değildir diye düşündüğüm ama geçen ağustos ayında, yani ramazan ayında kendi gözlerimle tanık olduktan sonra artık iyice hak verdiğim gerçekliktir.

iş icabı arabamla izmire gitmem gerekiyordu. neyse öğle vakti izmire ulaştım. tam girişte benzinciden benzin alayım dedim. girdim istasyona, ortalıkda görevli yok. a bir baktım hepsi gölgeye çekilmiş, çay sigara eşiliğinde lagara lugara yapıyorlar. hem de ramazan günü, millet ortasında ve mesai saatinde, üstelik gün ortasında. güvenlik kameraları olmasa komple dükkanı soy götür, hiç birinin ruhu duymayacak.

neyse beni gördüler ve yüz ifadelerinden anladığım kadarıyla muhabbetlerini böldüğüm için pek de memnun kalmadılar ki o ona seslendi, bu buna emretti, it ite it de kuyruğuna derken, zorla da olsa benzinimi aldım, ödememi yaptım. belki dedim adamlar en azından misafirperver olurlar da 34 plakama bakarak buyrun çay için falan derler. ama nerde onlarda o duyarlılık. tabi ben de sonunda dayanamayıp, yarı içimden yarı mırıldanarak s.kiim tabiatınızı diyerek ordan uzaklaştım ve bir daha da oradan benzin almaya tövbe edip sadece tuvaletinin içine etmek için uğrama konusunda kendi kendime karar aldım. izmire de izmirliye de ancak bu yakışır.

evet. bu memleket izmirlilere kalsa var ya on yıla kalmaz aynı yunanistan gibi batar. öyle nalet adamlar. konuşmaya geldi mi de mangalda kül bırakmadıklarına aldanmayın. icraat sıfır. şimdi aklıma geldi. belki de biz hep bu izmirli kızlara haksız yere yükleniyoruz. adamları böyle miskinse kızların da haliyle gözü dışarda olur.
iş icabı bok atmaktan öteye gidemeyen güruh.
(bkz: genelleme)

sıcak hava insanı miskinleştirdiğinden doğaldır ancak genelleme yapmak gereksiz.
(bkz: #11688841)
(bkz: oruç kafaya vurmuş)
moonlight sonata gerçeği bu genellemeyi nötrleştirir.
(bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
izmirli değilim.duyarsızım miskinim hatta tembelim ve mutluyum.
genellemedir.
4 sene yaşadım izmir'de.
ülke gündemine, gidişata duyarlı bir dolu izmirli insan gördüm. bir sürü arkadaşım oldu.
cumhuriyet mitingi izmir'de, şehitler için miting izmir'de... üstelik her yer dolu. bu mu duyarsızlık?
akşam sekiz olmadan günlük gazetelerin tükendiği bir şehir izmir.
ha zaman zaman keyfe keder yaşadıkları doğru.
eğlenceye, gezmeye , yemeye , içmeye düşkün oldukları gibi.
yani keyfine düşkün insanlar ama duyarsız değiller.
biraz haksızlık ediliyor gibi.
benzinlikteki tiplere bakıp 3,500,000 insanı aynı kefeye koymaktan öteye gidememiş düşünce yansımasıdır... tanımak, anlamak, yaşamak lazım buralarda. yunanın denize döküldüğü yerdir izmir.
Düpedüz yalan olandır.
(bkz: izmirlilerin modern insanlar olması)
(bkz: yalanını sevsinler)
bir kere benzincide sıgara için adamı şorolo yaparlar. iki kere hiç bir istanbullunun benzinci adamlardan çay beklentisi olmaz. üç kere adamı ramazan ayında çay içiyor diye karalayan adam ramazan ayında çay ikramı beklemez.
Gavurluktandır. Gavuruz, miskiniz, duyarsızız.
Varmı sıkıntısı olan?
(bkz: gündoğdu meydanı)
''bir keresinde rusya'ya iş için gitmiştim ve bizim deyimimizle bakkala uğradım, adam televizyon seyrederken yüzüme bile bakmayarak resmen ne var dedi.'' örneğin böyle bir durum başıma geldi ben şimdi ruslar çok saygısız ve ruslara anca bu yakışır deyip bir daha gitmem demem mi lazım düşüncesine kapıldığım gerçeğimsi.
ne izmirmiş arkadaş dedirten muhabbetin son halkalarından. uludağsözlük'ün fenomeni oldu bu şehir yahu. reklamın iyisi kötüsü olmaz meraklandım bir ara izmir'e gitmem, yakinen görmem, eğer bir başıboşluk varsa halkı uyarmam gerek.
(bkz: troll siken duyarsız izmirliler)
izmir'lilerin manevi tazminat almak için kem söz sahibine dava açarak aksini kanıtlamaları gereken sözde gerçektir.
bunların bütün dünyası bir tek izmirdir. yazın saz çalarlar, kışın da ağlarlar.
izmirlilerin bu kadar rahat ve kimseyi takmayışı bu başlıkta girilen entrylerden belli oluyor.
(bkz: farklı olan izmirin kızları değil erkekleridir)

aynı gerçeğin ayça dikmen yorumuyla teyididir.
sadece izmire has değildir. her yerleşim bölgesinde bu tanıma uyan insan olur mutlaka. ama bi izmir erkeği olarak, biyotıp dersinde öğrendiğimiz bi gerçeği de açıklamadan geçemicem. ege bölgesindeki içme sularındaki flor oranı çok düşüktür. flor, insana zindelik, canlılık veren bi maddedir. bu sebeple izmir insanında bi rahatlık bi huzur oluşur. karadeniz bölgemizdeki içme suları ise flor bakımından çok zengindir. karadeniz insanımız pire gibi uçar kaçar o biçim. hatta bu folklorumuza bile yansımıştır. ege bölgesinin dansı olan zeybek oynanırken ayak bi kaldırılır ve nereye koycam diye 20 saniye düşünülürken, horon tepen bi karadenizli kardeşimiz ise saniyede 20 adım atabilmektedir.