bugün

izmir’in istanbul’u tokatlayacağı karşılaştırma.
Medeniyet farkıyla izmir'in alacağı versus.

Yalnız çok ilginç bir istatistik var. Uludağ sözlük'te 5 milyonluk izmir'e girilen entry sayısı 15 milyonluk istanbul'a girilen entry sayısından çok çok daha fazla. Bu bile aradaki farkı ortaya koyuyor.

izmir

görsel

istanbul

görsel
Eski istanbul kesinlikle galip gelirdi ancak şehrim dev bir inşaat alanına döndüğünden beri ikinci evim izmir kazanır diyorum. Zaten izmir ayrı bir cumhuriyet olmalı.
ikiside birbirinden guzel iki mega sehirdir. istanbul tarihi ile butun dinya sehirlerinin en gozdesidir.
tek bir cümle ile özetleyebilirim. izmir çocukluk aşkıdır saftır temizdir gerçek duygudur, istanbul evleneceğin insandır üstünden kimler kimler geçmiştir haberin olmaz. müthiş tanımlamadım mı lan ? bunun şerefine bir sigara yakarım.
iki şehirde de yaşayan birisi olarak ayrı ayrı değerlendirilmesini önerdiğim versus.

izmir'de iş şartları çok kötü, iş Yok. Herkes çalışmaya istanbul'a gidiyor. izmir rahat, istanbul ise kaos. izmir kültür şehri, istanbul'da herkes dağdan inme ayı. izmir'de nefes alınır, istanbul'da nefes tutulur.

izmir'in iş olanakları biraz artsa istanbul'u kimse siklemez özetle.
istanbul alır.
istanbul çorba gibi olmuş amk. O kadar nüfusu o güzelim şehir kaldırmaz.
izmire az gelismis kasaba koy diyenler istanbulda oksijen yerine bok soluyabilirler. izmirin havasi,dinginligi yeter. izmir diyorum.
istanbul güzeldir. uzun zaman yaşayınca, uzak kaldığın da, keşme keşini de özlersin bazen. izmir bir başkadır. Istersen büyük şehrin şaaşasını yaşarsın, istersensen bir kasaba dinginliğini

Iki şehirde de yaşadığım için, ben izmir derim.

iş olanağı dersen de, istanbul.
izmir istanbul'un uzaktan deniz kenarındaki küçük ve sevimli bir kasabasıdır. arada bir gidilmeli, boyoz yenilip geri dönülmelidir.
istanbul: versus mu, canın sağolsun.
Izmirliyim istanbula hiç gitmedim açıkçası ama bi imkanlara olanaklara bakınca istanbul açık ara önde sinema televizyon okuyan arkadaşım izmirde hiçbirşey olmayacağını istanbula gitmesi gerektiğini söylüyor ankaradada çok fazla imkan var aslında izmir ülkenin 3. Büyük şehri ama sadece nüfus olarak bunu fark ettim.
doğduğum vs doyduğum şehirler.

gerçekten izmir'in belki de hala özlenen yer olarak kalması ve istanbul'a nazaran daha az bozulması ekonomik imkanlarının az oluşu ve nispeten daha az göç almasıyla açıklanabilir. istanbul'da yılın 360 günü trafikte, keşmekeş içinde eziyet çekip 5-10 günlük kısa bir tatilde izmir'in tadını çıkaranların hayalinde mutlaka günün birinde kalıcı olarak izmir'e yerleşmek vardır. işte bu yüzden bu karşılaştırmanın cevabı benim açımdan net olarak izmir'dir.
en büyük etkinlikler istanbul'da çoşkuyla kutlanırken;
izmirliler o sırada çekirdeğe çiğdem der.

en büyük mesleki sempozyumlar istanbul'da hınca hınç dolarken;
izmirliler o sırada simide gevrek der.

en büyük ulaşım sıkıntısı istanbul'da bir yerden bir yere tüm gününü harcayarak ulaşarak çekilirken;
izmirliler o sırada boyozlarını yeni yemiş yatmaya hazırlanırlar.
istanbul' daki ilçe başına düşen tarihi eser sayısı, izmir' in toplam tarihi eser sayısı kadardır.
istanbul kültür ve birkaç medeniyetin bir arada buluştuğu bir avrupa şehridir, izmir ise saçma ideolojilerle ve teşhircilikle marka yapmış bir sahil kasabası.
kendi has güzelliği ile izmir kulağa hoş gelse bile bütün saçma sapan işlere saçma sapan gelişmelere betonlara kesilen ağaçlara rağmen bir hareketiyle çat diye istanbul çıkar ağzınızdan.
(bkz: istanbul vs izmir)
istanbulun izmiri kaldırıp inidirip silkeceği bir yarışmadır.
(bkz: istanbul vs izmir) (bkz: aramaya inanmak)