bugün

izmir son dakika haberlerinde geçen olay.

adam doğuştan izmirli ama çekirdek diyormus mahalleli de toplaşıp bunu bir güzel dövmüş.

çiğdem len amk.
adriana lima yi aratan olay.
(bkz: çiğdem ulan çiğdem)
16 yıldır izmirde çekirdeğe çekirdek simite simite derim henüz ben bir sorunla karşılaşmadım. Abartmaya gerek yok.
izmir doğumluyum ve ailem Izmir'de yaşıyor.. ama Izmir'deki bu yöresel dil muhabbetini anlayamıyorum..
bence "yemiş" demek, incirden çok daha argo..

gelelim çiğdeme..
buna insan gibi siyah çekirdek demek varken, "vay ben çiğdem yedim, yok çiğdemi al da gel".. niye bir kadın ismi kullanıyoruz ki..
art niyetli bir yaklaşımla gayet cinsiyetçi bence..
(bkz: donuzlandınız)
Gevreğe simit diyenin boynuna simit geçirmişlerdi geçenlerde.

izmir dili ve edebiyatı okumadan gelmeyin aman diyeyim.
Tüm yağları eriten, sevindirici eylem.
Olay uydurma tabi o ayrı ama Çiğdem çiğdemdir amk, çekirdek meyvenin içinde olur.
Şakaysa komik, gerçekse üzücü.
Türkiyede adamı sırf yan baktı diye öldüren psikopatlar varken çiğdem yüzünden dayak yemek çok normaldir.
Yöresel dil farklılıkları her bölgemizde var niye bu kadar takıldınız ki izmir e. Babannem duş aldım demezdi de yundum derdi mesela. Bana garip gelmiyor. Alışmışız biz izmirliler

Mutfak tezgahına -bango

Çamaşır suyuna - klorak

Çekirdeğe - çiğdem

Domatese - domat deriz en basiti . Bana da çekirdek denmesi garip geliyor. Doğduğumdan itibaren çiğdem demişim çünkü.
Fakat 7 yıldır istanbul'dayım , çekirdek diyorum. ZATEN senelerdir de yemiyorum. Benim için pek anlamı kalmadı. Zevk alamıyorum. Çocukken manzaraya karşı oturur , kolalarımızın içine çiğdem atar , öyle içerdik. Gitar çalar şarkı söylerdik özgürce. Geceleri yıldızlara bakardık. Öyle yakındı ki! istanbul ' da sadece evler birbirine yakın. izmir güzel gerçekten çok güzel. Hala orada yaşayanlar kıymetini bilsin.
çiğdem gevrek boyoz ulan. yeahh. izmir abeeaa.