bugün

tanım: işverenin izin isteyen çalışanına bir düşünelim bakalım diyerek cevap vermesi.
1 yıldır çalıştığım işyerinde; hafta içi tek bir gün izin almama rağmen patronum bu cevabı verdi.
yaz tatilinde millet fosur fosur gezer, izin kullanırken bendeniz işime gelip gittim.
o ağır kış şartlarında(tamam biraz abartıyorum çokta ağır değildi) işyerinin soğuk olmasına rağmen hasta olan ben bir gün bile izin kullanmadım.

dedim ki; işini yada durumunu kötüye kullanma elbet çok ihtiyacın olduğu bir zamanda bu artılar değerlendirilir.

nah değerlendiriliyor efendim. adama dün dedim ki;

b: x bey; çarşambadan izin alacaktım, hafta sonu sınavlarım var.
p :izin alıcaktın. hehhehe(pisbi gülüş sanki ben izin alamam benim dinlenmeye hakkım yok) yerine kimi bulcaz.
b: iç ses:oha lan 1 ay değil 3 günlük izin ne yerine birini bulması
b: dış ses: sessiz tabi yermi
p :aklında varmı biri?
b :iç ses: var. anan a..
b :dış ses: yok!

dostlar derdim izin verilmemesi değil. gece gündüz çalışır bi şekilde geçilir. geçilmesede tekrar edilinir lan.
derdim bu herifin beni amele gibi görmesi. bir tek bu dalkavuklara var tatil. yaşamak sadece bunlara helal bizlere haram.
ulan şerefsiz; bir yıldan beri harcım olmayan işlere bile koştum. bir kerede bu eleman sağlam gözüyle bak.
yok üstadlar alışmış kudurmuştar beterdir. çalışmaya mecbur olmak böyle bişi. basıp küfürü kapıyı çarpıp çıkamıyorsunuz. en azından ben yapamıyorum lan. neyse akşam üstü giderken beyimiz aynen şunları söyledi.

p: bi düşünelim bakalım yaer birini bulamazsak yapcak bişi yok çıkarsın.
b: iç ses: lütfettin paşam; eşşekler tepsin seni salak herif!
b: sış ses: olur.

bu gün belli olucak. 3 günlük izin için ne soytarılıklar yapıyoruz gör ey rte geleceğin genci sürünüyor, eziliyor. yazık lan.
şu 22 yıllık emeğime yazık.
rezil bir durumdur.heycanlı bir bekleyişin habercisidir.içten küfür bombardımanına tutulan patrona acıklı gözlerle bakmak demektir.
insanı '' babanın çok istenilen şeye bakarız demesi ile '' aynı tedirgin bekleyişe sürükleyen olaydır.
senin icin cok zor olacak ama. diye cevaplanacak durum.
kaşımın gözümün seyirmesine neden olacak durumdur.
salt patron kaprisi,başka bir şey değil.
kırk yılda bir işimiz düştü ya cool ol bakalım.

ulan.