bugün

Bir etik sorunsalı. Sorunsala biraz daha içerik katmak gerekirse: insanın ussal bilincindeki değer dinamiklerinin nasıl işlediği.

iyi olan doğrudur

insan son amaç olarak gördüğü eudomoniaya(mutluluk,saadet,haz yani iyi olan) göre mi doğruyu belirliyor.Örneğin: iyi bir okul okumak beni kariyer olarak iyi bir yere getirir. Kariyer olarak iyi bir yere gelmem çok para kazanmamı sağlar. Çok para kazanmamsa bana saadet ve mutluluk getirir. Bu durum iyidir. O halde derslerime çalışmam ve iyi bir okul bitirmem doğru olandır.

doğru olan iyidir

Yoksa insanın ussal bilinci dışında bir doğru gerçeği mi var ve insan bu ilahi iradeden vs.gelen doğruya göre mi iyi olanı belirliyor.(bu konuda örnek vermek istemiyorum. anlamışsınızdır artık.)

Sözlük yazarlarının bu soruya vereceği cevap, etiğe karşı duruşlarını da sergileyecektir.
" ben bilmem, cemaatteki abim bilir. " tarzı verilecek bir cevaptır.
ne iyi olan doğrudur ne de doğru olan iyi. iyi ya da doğruyu bulmak için biraz karışım yapmak gerekir. erken yatıp erken kalkmak iyidir ama günümüz sosyal yaşantısına uygun değildir. doğru olan iyi değildir'e örnek vermek istemiyorum siz anladınız onu.
hem ' iyi' hem ' doğru' kavramları görecelidir. önermelerden bazen biri bazen ötekisi yine kişiye göre tanımlanır..mutlak bir frekans yoktur. unsurlar üzerindeki 'iyi ' ve ' doğru' kavramlarının değişken olduğu düzlemde önermenin ayakları yere basmaz.
(bkz: anket)
iyi ahlaksal, doğru kanunsaldır. bazı kanunlar iyiyi tutmamakla beraber bazı iyi kavramlarda kanunlara uymayabilir. farklı durumlardır. devletçi bir insan olarak doğru her zaman iyi olmak zorundadır...