bugün

hepimiz tarafından bilinen ve yadsınamaz gerçek. bu iyi kürtlerden arkadaşı olanlarda eminim aramızda vardır.

mesela çocukken bizim mahallede kürt bir arkadaşım vardı. tabi ben o zamanlar kürt, şu, bu, o ya da herhangi bir ırk bilmiyordum. yaşım 6-7 falandı o yıllar. kürt arkadaşımda benimle yaşıttı. ama o ağzından düşürmezdi "ben kürdüm, kürdüm" falan hep konuşur dururdu. yinede iyi kürttü. allah var mahalle içinde hiç kimsenin güllesini(misket), tasosunu ya da futbolcu, pokemon kartlarını falan çaldığına şahit olmadım. böyle şeyleri hep başka mahallede yapardı. kendi mahallesindeki çocuklardan bişi çalmazdı. bazen işte yütulunca annesini falan alır kapıya gelirlerdi. o zamanda benim annem yada babam benim kazandıklarımı geri ona verirlerdi ama olsun yinede iyi biriydi.

ilerleyen zamanlarda okuldan iyi bir kürt arkadaşım oldu. bu da kendi halinde biriydi. kapının koluna, tebeşire, tahta sileceğinin tutulacak yerine, merdivenlerden inerken tutulacak yerlere falan tükürür sonra tükmüğe elleyenleri uzaktan izler gülerdi. tebeşirleri kırıp sağa sola atardı. tuvalette kapının oralara işerdi genelde ama iyi biriydi.

mahalleden iyi bir kürt arkadaşım oldu. genelde çocukluk işte bazı erik ve muşmula(yeni dünya) ağaçlarına dalardık. bu cebini doldurup inerdi hemen biraz uzaklaşıp "eriğe dalan varrrr" diye bağırırdı. bizde o an alelacele ağaçtan inelim derken topladıklarımız dökülürdü yada ağaçtan düşüp bir yerimizi incitirdik ama yinede iyi biriydi.

askerden yine tanıdığım iyi bir kürt vardı. mıntıka yapmazdı, hep kaytarmaya çalışır, nöbet yerinde uyurdu, nöbete giderken doldur boşalt alanına geç gelirdi. komutan nöbet dönüşü bunu koğuşa göndermeyip geç gelmiştin şimdi o kadar burada bekle diyince gazinoda ağlardı "kürdüm diye böyle yapıyolar" falan diye. yemek yediği tabldotu bile doğru düzgün yıkamazdı ama yinede iyi biriydi.

sonra yine tanıdığım iyi bir kürt vardı. torbacılık yapardı. genelde turistlere eroin diye vermidonu ezer satardı. ot'un arasına normal tütün karıştırırdı. sarhoş turistlerden zorla dilenerek para alırdı ama iyi biriydi.

şimdi bu kadar iyi kürdü görmezden gelip hepsini aynı kefeye koymak saçmalıktır.

vee ben eminim ki sizinde çevrenizde böyle iyi kürtler var. hadi çekinmeyin sizde onlardan bahsedin. onlar bizim kardeşlerimiz.