bugün

iyi olduklarını sandıkları için.
iyi kime göre neye göre durumu özetleyen bir kesit(bkz: https://youtu.be/fsFa1Hg4KQY) .
Çok iyi oldukları için.
herkesi kendileri gibi sanmaları!
Peyami Safa bu durumu çok güzel özetlemiş " iyi insanlar kaybetmez,kaybedilir.."
çok iyi niyetli olmayın, iyi olan insan kaybeder denilmesinin nedeni iyi olmanın, saf olmanın kötü bir şey olduğundan ziyade, art niyetli, tabiri caizse cin fikirli kişileri değiştirmek zor olduğundan, onlara karşı bu yönünüzü belli etmeden kaçının demek gibi bir şeydir. tam anlatamadım özür dilerim ama, demek istediğim iyi niyetli olan insan kaybeder diye bir şey yoktur diye düşünüyorum. ama iyi insanlar kaybeder diyenleri de anlayabiliyorum. çünkü aslında bunu diyenler iyi niyetinizin zarar görmemesi için diyenlerdir. yani o iyi niyetinizden, saf olma durumunuzdan istifade edenler olmasa, iyi niyetli saf olmak kaybettirir demezdi, öyle diyen insanlar.
dünyayı kazanmak isteyen kötü, cenneti kazanmak isteyen iyi olsun madem.

cenneti kazanacaksam dünyayı kaybedeyim: kaz-tavuk ilişkisi.
Herkesi kendi gibi iyi niyetli zannettikleri içindir.Gariptir ki siz iyisinizdir,kalbiniz temizdir karşınızdaki artniyetli insan da böyle düşünür.Çıkarcı insanlardan uzak durun.Zaten maskeleri hemen düşüyor.
iyi insanlar kaybetmez aslında; kime ikinci şansı vereceğini bilemeyen insanlar kaybeder.
herkes kendi çıkarını düşündüğü için.
iyi insanlar değil yeteneksizlikliklerini ve tembelliklerini iyilik kisvesi altında saklayan ezikler kaybeder. Hayatın sillesini de yiyebilirsiniz ve kendinize gelmeniz zaman alabilir ama pes ediyorsanız, zayıf ve güçsüzseniz kaybedersiniz. Kılıfına uydurmayın başarısızlıklarınızı.
kötü insanların yemi olmaya hak kazandıkları için.
Herkesi kendi gibi sandıkları için.

bir insanın bencilliğini görmek için Onu biraz parasızlıkla, sağlıkla, yalnızlıkla, açlıkla falan terbiye etmek yeter de artar bile. En sevdiklerin de dahil buna. Şimdi insanlar yaratılış gereği bu kadar bencilken ve dünya bir pay koparma yarışıyken sen kalkmış birine iyilik yapmak, dünyayı güzelleştirmek, empati kurmak falan diyorsun. Eskiden inanırdım bunlara ama şimdi Bir gülme geliyor swh.
iyi niyet suistimal edilmeye mahkumdur.

ama bu iyi niyet onlara duyulan sevgiden olduğu kadar kendi vicdanımız için.

o yüzden ben kendim için kaybetmekten vazgeçmeyeceğim.