bugün

Isviçre 'nin kendi para birimi franc'ın değerini düşürmeye çalışması...ama düşmüyo, yükseliş trendinde...

Yaptıgı uluslararası anlaşmaları hep franc 0,80 0,85 euro civarındayken yapmış, girdiği ve kazandığı (Isviçre firması türkiye hariç hangi ülkede ihaleye girerse kazanır, çünkü her ülke isviçre firmasını isviçre'nin kendilerinden daha iyi kontrol edeceğini düşünürler- abd falan da dahildir buna)

Herneyse, isviçre herşeyi kendi para birimiyle yapar...ihaleyi ya da yaptığı her ne işse o ülke, istediği para birimine çevirir.

Mesela isviçre firması italya'da 200 mio euro'luk köprü ihalesi almış 2020 de, ihalenin imzalanma tarihinde bi franc 0,79 euro'ymuş...bu, ihaleye not düşülmüş. Yani ihale imzalanma gününde isviçre firması için alacağı para, 254 mio franc...Köprünün bittiği tarih 2022'de franc 1,27 euro !!ihale imzalanma gününde ihale değeri isviçre için 253 mio franc, italya için 200 mio, bitişinde italya için 255 mio euro, isviçre için 157 mio franc olmuş!!...

Isviçre ab üyesi diil, ab'nin kurallarına pek de güzel, sen o reglementation'larını ebenin nur yüzüne göster sevgili ab!!, diyebiliyo...

Isviçre firması italyanlara, sen 254 mio franc'a imza attın, bana 254 mio franc vereceksin, diyo, haliyle...bu da 322,5 mio euro yapıyo!!... italyan firması da ağlaya zırlaya italyan devletine gidiyo, bana 122,5 mio euro koltuk çıkman lazım yoksa üçün birini alıcam, galiba, diyo!!

Bu sadece bir örnek...çok var böyle konu.

O yüzden isviçre uzun vadede bunun kendisine zarar vereceğini, pazardaki payını küçülteceğini hesapladı ve var gücüyle franc'ı düşürmeye çalıştı...

Ama bildiğim kadarıyla hala franc euro'dan değerli.

Yani, paranın değersiz olması bir problem olduğu gibi, çok değerli olması da bir problem.
Anlaşmaları Sabit kur üzerinden yapsın o zaman.
Yalancı samimiyetsiz köpekler.
Vay bee.

Elalem de ne dertler varmış.

işte bizde yükseltmeye çalışıyoruz felan.

Swh.
Niye yalancı olsun ki?! Açık şaibesiz anlaşma, yayınlanmış, internete bir nüshası konulmuş anlaşma. Daha nasıl samimiyet göstersin ki adam sana...

Sen yap anlaşmayı "sabit kur" dan, madem o kadar basit...rusya'ya mesela de ki, eyyy rusya doğalgaz anlaşmasını ben senle 2014 yılında imzalamıştım, sana 2014 deki kurdan ödiycem borcumu, de !! Bak bakalım ne diycek rusya sana...

Adam işin başında şart koşmuş ben paramı isviçre franc'ı babından alırım, diye. Sen de bu kur sonsuza kadar böyle gider nasılsa diye kabul etmişsin...

Sonradan oyunun kuralını değiştirmeye kalkarsan, ya isviçreliler ya da italyanlar zararlı çıkacak. Olmaz öyle.
Yakın dönemde de isviçre halkı yüksek asgari ücret bizi tembelleştirir düşüncesiyle referandumla asgari ücrete getirilmeye planlanan yüksek zammı ret etmişti. Refah seviyesi yüksek, ekonomi ve siyaset alanlarında güven veren devletler ithalat ihracat ve iç piyasa dengelerini göz önüne alarak bu tarz kararlar alabilir