bugün

o kendini biliyor...
sozlukte bazi kisilerde hastalik derecesine gelmis olan sey....
geçmiş iktidarları akla getiren söz .

zevat takımı yani .
Rüşveti akıllara getiren söz.
nickinin sol frameye gelmesini engellemek düşüncesinde olan akıllı insan tekerlemesidir.
bunun bir de istemem gel amıma koy versiyonu vardır.
özellikle azmış yaşlı kadınlarda görülür.
bok yemenin farklı versiyonu...
yapılmasını istemiyor gibi söyleyerek aslında yapılması istemek.
kendini ağırdan satmak için yapılan eylemi tanımlayan söz öbeği,
hatunun biri tutturdu illa bu gece dışarı çıkalım diye,
mırın kırın ettim olmaz didim,halbuki kalbim pırpır atmıştı heyecandan.
(bkz: seni arkadaş olarak görüyorum).

edit:eksileyen, bu cümleyi daha önce kurmuştun di mi? evet evet, ondan olsa gerek..
kendisine sunulan şeyi, almak istemediğini belirtmiş olduğu halde, verilmesinden memnuniyet duyanların durumu.
istemiyormuş gibi görünüp aslında istiyor olmanın, halk arasındaki söyleniş biçimi.
çoğu ergenlik çağındaki erkeğin* ortaokul ve lise yıllarında kız arkadaşlarına şaka olsun diye yaptığı "ellerim ıslak şu sol cebimden mendili alıp bana verir misin?" diyerek kız arkadaşın elinin o cebe girmesini sağlayan ve bir tarafı penis ölçülerinde delinmiş o cepte asla mendilin olmadığı,genelde tokat yenilmesiyle bitecek olayın bir benzeri.
sanırsam aslı "istemem koy yan cebime" olan kalıptır.
(bkz: orama koma burama ko)
aslında almaya dünden razı olmak ama etraftan çekinildiği için göz boyama üzere yarım ağız istememek
çok gururlu moduna giren insanların hissettirdikleri bir davranış biçimidir.
genelde hareketle ve imalı sözlerle karşıdaki kişiye hissettiilir.
bayramlarda büyüklerin elleri öpüldükten sonra bayram harçlığı verilirken düşünülen deyim.
(bkz: bu hediyeyi kabul edemem)
kendisine sunulan seyi almak istemedigin belirttigi halde verilmesinden memnun olanlarin durumlarini belirten deyim..*