bugün

günümüzde sık rastladığımız gençlerdir.

" berat yaha, iş bulamıyorum. 4 senelik fakülte mezunuyum hala bir iş bulamadım" dedi arkadasım. sen istedin bu bölümü. neden hayıflanıyorsunki. bilmiyormuydun edebiyat okuduktan sonra bir bok olamayacağını. senin gibi çok insan var. orman mühendisi, jeoloji mühendisleri aç geziyor. ne yani şimdi onlara devlet dairesinde işmi verelim dedim. yok zeki biri olsan, sivrilsen kendi alanında seni kaparlarda senin bi ayrıcalığında yok diye acı ama gerçekleri söyledim. nediyorsun sen dedi. tartısma uzadı gitti.
aslında anlatmak istediğim, bir insanın üniversite mezunu olupta aç gezmesi için salak veya salak olması gerekir. başka bir alternetifi yok.
hiç anlamadığım bir olaydır. edebiyat mezunusun ne olmayı bekliyorsun ki. öğretmenmi olmak istiyorsun? eğitim fakültesi ne iş yapar o zaman. jeolojimi okumak istiyorsun, iş alanın geniş değil neden seçiyorsun? yok yok bunlar aç gezmeye işsiz gezmeye mahkum. sen biliyordun o okula girerken neyin ne olduğunu. sonunuda biliyordun. aç gezeceğini, iş bulamayacağını, bile bile, sırf okumak için okuduğunu biliyordun. o yüzden sana zerre acımıyorum sana. biliyordu dost acı söylerdi. fazla uzatmadım. çektim gittim gelecek vaat eden dersime.
netice itibari ile sırf okumak için okuyan insan olacağıma bir baltaya sap olurum daha iyi.
-beraaaat.. üniversite okudum ama iş bulamıyoruuumm..
+senin bölüm neydi?
-edebiyat..
+ingilizce biliyor musun?
-ayy.. birazcık.. arada finlandiyalı kızlara sulanmak için kullanıyorum..
+peki, dersaneye gitmeden üniversiteye girebildin mi?
-yoo.. 3. senemde girdim..
+kaç senede bitirdin bölümü?
-6..
+inancın var mıydı?
-yok..ben tanrı'ya inanmam..
+ohoo.. tabi bulamazsın! sivrilsen, abaza olmasan, zeki olsan, üstten ders almış olsan, bi de kişiliğini bulabilmiş olsan belki bulurdun ama.. artık çok geç dostum!!
(bkz: potansiyel işsiz olmak için 4 sene okumak)