bugün

--spoiler--
iyiliği içeren din.
--spoiler--

Kafirleri gördüğünüz yerde öldürün diyen sevgi pıtırcığı iyi din.
Sizin iyilik kavramınıza sokum.
görsel
böyle din mi olur ulan! sağa dön yasak, sola dön yasak, o yasak, bu yasak.

din hürriyet olması gerekirken, islam pranga vuruyor.

21. yüzyıl, islam'ın burnunun sürtüldüğü bir yüzyıl olacak. 18. yüzyıl avrupası'nın hristiyanlığa yaptığı gibi.
bugünkü haliyle arap politeizmi, gnostik hristiyanlık, maniheist öğreti ve hammurabi kanunlarının bir tür sentezi.
mükemmel ötesi harika bir dindir...
tıpkı proto hristiyanlık gibi, önceleri selefiliğe daha yakın bir çizgideyken, orta doğunun kadim kavimleriyle karşılaşıp etkilenen arap fatihlerle sünni islam akidesi doğmuş, kurana alternatif olarak insan aklı da vahyin bir parçası kabul edilmiştir.

bunun en basit örneği, kuran allahı gökte, arşta istiva eden bir yaradan olarak tasvir ederken, eşarilik ve antik yunan felsefesini gazali, hikmet ve rabıta ekseninde bir araya getiren sünniler, bilhassa da kelamcılar onun zaman ve mekan ötesi olduğunu iddia etmiştir.

halbuki, kuran ortaya çıktığında arapçada ne zaman, ne de mekan mefhumu, ne de bu felsefi kavramların gelişimine açık bir toplum mevcut değildi!

allahın zaman ve mekan ötesi olduğuna dair ne bir hadis kaydı, ne de tek bir ayet yok. biz, aklın ayetlere paralel bir bilgi kaynağı olduğuna iman etmişiz...
ezelden beri fıtratı bozuk olan politeist ya da pagan, şeytani toplulukları en azından söz geçirebileceğiniz, ehlileştirilmiş canavarlara dönüştüren müthiş bir din. ben islamı dune daki Bene Gesserit adlı gizemli tarikata benzetiyorum.

bu tarikatın baş rahibi olan ilk arap-yahudi vaizler neye karşı mücadele ettiklerinin ve hangi milletlere seslendiklerinin son derece farkındaydılar.
Yahudilikten sonraki en katı din.