bugün

uluslararası arenada ülke ve toplum bekası için yapılması elzem davranış.

yurtdışına çıktığım vakit, orda burda, köşede bucakta insanlarla ister istemez sohbet ediyor insan. bizim insanımız gibi değil ki adamlar, sıcakkanlı. farklı bir kültürü hemen tanımak istiyorlar. "nerelisin" sorusuna, "türkiye" cevabı aldığında hafif afallıyor. şöyle diyor,

"türkiye, hmm. aslında islamın en medeni ve doğru yaşandığı yer türkiye. tabi bunun sebebi mustafa kemal atatürk tür. genelde insanlar türkiye dışında ortadoğu ülkelerinden gelen müslümanlardan biraz çekinirler. 12 eylülden sonra durum biraz farklılaştı fakat siz türklere hala sıcak bir tavır mevcut burda. biraz bahseder misin bize oralardan?"

duraksıyorum, dini falan bir kenara bırakıp adamın kültürle, türkiye nin duruşuyla ve atatürk ile ilgili yaptığı tespitleri düşünüyorum. ne kadar güzel gözlemlemişler dışardan...

ben o anda adama, "deistim, nihilistim, ateistim" şeklinde cevaplar versem adamın şevki kırılacak. bozmuyorum, devam ediyorum. islam dinini, türkiye de yaşanışını en hümanist pencerelerden örnekler vererek anlatıyorum, savunuyorum. tabii bu adamın gözünde islamı değil türkiye yi yüceltiyor. ülkem için her şey...

devam ediyorum, kuran-ı kerim den örneklemeler veriyorum ve aslında islamın ne kadar modern bir din olduğunu fakat anavatanında saptırılarak hegamonya altına alındığını anlatıyorum. katolik bir adama anlatıyorum bunları. hayretle dinliyor beni, şaşırıyor.

"çok haklısın" diyor gözleri felfecir. anlatıyorum, anlatıyorum 5-6 kişilik bir grubuz zaten, bir ben varım bir arkadaşım, geri kalanlar bulunduğumuz ülkenin yerlileri. çok teşekkür ediyorlar. o gece orada konaklayabileceğimizi söylüyorlar. kibarca reddediyoruz zira otele o kadar para vermişim o temiz havlulara götümü silmem lazım. neyse konudan sapmayalım, çok güzel siyah çay ikram ediyorlar bize kekle beraber. bizi dinlemekten zevk aldıklarını ülke ve islam imajının aslında sandıklarından farklı olduklarını söylüyorlar.

hepsi harika insanlar bunların, hepsi de katolik. biraz durun ve kendinize bakın. nasıl bir yaşayış içerisindesiniz ve dışardan insanlar size nasıl bakıyorlar? ben bunu öğrendim hem de sizden değil, başkalarından. bu çok utanç verici değil mi?
ve bir ayet daha doğrulanmış oluyor...

(bkz: ben bu dini kafirin elinden bile yüceltirim)

hala mı inkar edeceksiniz?
şimdi ateistim desem onların köyde de ateistler var sıradan bi insan olurum egom tatmin olmaz. müslümanmış gibi davranayım en iyisi...

islam dinini savunmakkadar hayatımda daha anlamlı bir iş yapmadım be sözlük. *

bir insanın ömrü boyunca yapabileceği en güzel şeydir.*
bunu yapanı anlamamışımdır. neden savunuyor ki? ne olacak yani eline ne geçecek? madem mükemmel, inananlar cennete, inanmayanlar her yere, niye savunuyorsun ki? bak keyfine, işin garanti ne de olsa.