bugün

insan akıllı varlıktır, doğruyu ve yanlışı ayırt edebilme yetisine sahiptir.

önüne konulan tatlı ve tuzlu suyu içme iradesi sana bırakılmıştır. sen tuzlu su içmeyi akıllılık sayıyorsan suçu neden islam'a atasın ki?
Birader, bu ne akıldır ben anlamadım.
Sen diyorsun ki islam'ın ayetleri içime sinmedi. Demek ki sen islam'a inanmıyorsun. islam'ın senin ölümden sonraki akibetin için biçtiği yolun pek bir önemi de kalmıyor bu durumda, nitekim zaten sana göre cehennem yok.
Neyin muhabbetini yapıyorsun sen onu söyle.
ben islama inanmıyorum ama islamın anlattığı cehennemden korkuyorum? ilginç bi düşünce tarzı. hem islama inanmıyım, kafama göre yaşıyım hem de islam doğruysa eğer öldükten sonra cennete mi gideyim?

yani yazar burda diyor ki; ne yardan geçeyim ne serden, ne emmeye geliyim ne gömmeye. hem islama inanmıyım hem de cennete gideyim.

kafası karışmış yazar beyanı.
bence sen büyük bir palavrasın birader. iki saattir bize burada maval okuyorsun, derdin ise islam'ın kendisini tek din olarak tanıtması.
Ben ise sana şunu söylüyorum. islamı beğenmemek gibi bir şansın elbette yok, nitekim Kur'an Allah'ın kelamı, islam'da Allah'ın dinidir.
Allah'a inanmıyorsan, islam'a inanmıyorsan, elbette sana cehennem müstehaktır. Bu mantığı anlamaktan acizsin, hala "niye" diye soruyorsun.
böyle bir çıkarım nasıl oluyor da islam'ın palavra olduğunu (tövbe haşa) kanıtlıyor ben hala anlayabilmiş değilim.
Bak, şimdi de gelmiş, "sizde anlayacak kapasite yoksa napayım" diye zeytinyağı gibi üste çıkıyor deyyus.
Vallahi billahi, sen şu cevaba bile layık değilsin.
yan geber amına koyayım, su getiren itfaiyenin hortumunu sikeyim.
birader, zaten içime sinmese, bu dine inanmazdım.
Biraz sen beynini kullan.
Bence, islam'a inanmayanların cehenneme gitmesinde bir sorun yok. Yok. içime gayet de siniyor. Bu kadar.
islam topraklarında doğup doğmamak bir avantaj veya dezavantaj değildir.

sen islam toprağında doğdun ama pekala küfrü seçebiliyorsun. diğer taraftan küfür toprağında doğup islamı'ı seçebilirler.

arada tek bir fark olur. islam toprağında doğan herşeyi önünde hazır bulur, küfür toprağında doğan ise çaba sarfeder. mükafatı ise aynı olmaz.
O senin sandigindir. Donusunuz hersekilde onadir.
insanın ağırına giden bir düşüncedir. Yani bütün hayatını kötü seçimlerle geçirmiş, bazı müminlerin verdiği örnekle özgür iradesiyle hep tuzlu su içmiş, hep kötülük yapmış dinli hırsızın, katilin, tecavüzcünün bile son anda affedilip, hayatında karıncayı incitmemiş ateiste sonsuz işkencelerin reva görülmesi hiç adil görünmüyor. Gel de inan şimdi.
hala "ben inanmyrm diye bni niye ykck yhaa" diye mağdur edebiyatına yatıyor. Birader, sen ona ortak koşuyorsun, yasakladıklarını, haram kıldıklarını yapıyor, emrettiği şeyleri yapmıyorsun, ve mükafat bekliyorsun. Sen kendini ne zannettin af edersin?
Allah'ın yüceliği, öyledir ki, kendisine inanmayana da bu dünyada rızkını verir, kendisine inanmayana da adaletini dağıtır.
Öbür dünyada ise kul, kendi yaptıklarından sorumlu bir şekilde cennete ya da cehenneme gider.
Neymiş, putperestlerin daha insaflı tanrıları varmış, git onlara tapın güzel kardeşim. Bize maval okuma.
Bak, hala konuyu saptırıyorsun.
Sen kabul etmiyorsun, ben ediyorum, derdin varsa, gel halledelim. Kimin islam'a göre ne kadar müslüman olduğuna da sen değil, Allah karar verir.
Kafirin kim olduğuna da. Gelip daha müslüman bile değil iken, burada kendi kafandan tekfir yapıyorsun. Zaten kafirsin, bir de diğer insanları kafir ilan ediyorsun.
ben hükümdar olmadığım için beni bağlamıyor.
ben her halükarda müslümanım.
gel de hadi tekfir eyle beni.
Biz de diyoruz ki, ne yapsın, cennete mi göndersin?
o değil de, ne zaman şu ki eklerini doğru kullanmayı öğreneceğiz?

(bkz: ilgi zamiri nedir nasıl kullanılır)
islama inanmayan cehenneme gider evet. islama inananın cennete gideceğinin garantisi yoktur ama islam üzere yaşayanların en azından yaşamaya çalışanların cennete gideceğine inanırız. buraya kadar benim için veya herhangi bi müslüman için sıkıntı yok.

lakin tahminim ateist bir yazarcık diyor ki; " islama inanmayanların cehenneme gitmesi islamın yalan olduğunu kanıtlar", " islam benim içime sinmek zorundaymış sinmezse cehenneme gidermişim dolayısıyla islam yalandır." anladığım kadarıyla verilmek istenen mesaj bu.

bi de islam da bin tane şarta bağlanan, şartlar yerine gelse bile allahın yapılmamasının daha iyi olacağını söylediği ama yapılabilmesi için insanlara ( şartlar sağlandığı takdirde) ehliyet verdiği bir kaç olayı örnek gösterip islam işıddir yok siz islamdan çıktınız gibi söylemlerle farkına varmadan kendini komik duruma düşürüp iyice saçmalamış yazarcık.

misal; 4 kadın alınabilmesi için yaşanılan toplumda kadın popülasyonunun erkek popülasyonundan (savaş vs sebeplerden dolayı) daha fazla olması gerekir. ilk eşinin de ikinci alacağın eşinin de itiraz etmemesi, razı olması gerekir. ikisinın ayrı evleri olması gerekir. ikisine tamamen adaletli davranman gerekir. falan da filan. yani gidip kafana göre 4 kadın alayıp her gece birine çakayım diyemiyosun. karın izin vermiyorsa ikinci kadını alamıyorsun yani. neyse.

kölelik olaylarına falan girecemde çok uzun olur amk açın kuran mealini okuyun.

konumuza dönersek.
(islam açısından bakarsak)
Alemlerin yaratıcı olan allah. sana herşeyini veren. allahı sorgulamaya çalıştığın aklı dahi sana veren allah. hayatını, yediğini içtiğini , sevdiğini nefret ettiğini. gözünün görüp kulağının duyabildiği her şeyi yaratan allah. sana bir kitap indiriyor. ve bu kitaba inanacaksın diyor. bana iman edeceksin emirlerime uyacaksın yasaklarımdan sakınacaksın diyor. emirlerime uyarsan cennette mükafatlandırırım uymazsan cehennemde cezalandırırım diyor.

yapman gereken basit amenna ve saddagna diyip kelime i şehadet getireceksin islam üzere yaşayacaksın. sonsuz mükafat için çok küçük bi fiyat. buraya kadar sıkıntısı yok kimsenin. ama allah-u teala bana iman etmezsen indirdiğim kurana uygun yaşamazsan sana bu kadar nimet vermiş bu kadar fırsat sunmuş allah-ı yalanlarsan seni cehennemde cezalandırırım diyor. burda ne oluyo " böyle saçmalık mı olur yeaaa"

şimdi sen farazi konuşuyorum, bi yerde müdürsün, çalışanlarının uyması gereken bi kaç kural koydun. sen adamlara maaş veriyosun, adamlara iyi davranıyosun yeri geliyo abilik yapıyosun. ama o ne yapıyo? geliyo senin karşına böyle saçma kurallar mı olur diye bağırıyo çağırıyo sövüyo sana. ne yaparsın?

tanım: bir ateik beyanı.
ya olum mal misin?

daha ki'yi nasil yazacagini bilmiyorsun, gelmis islamdaki dusunceyle ilgili tespit kasip ilgi cekmeye calisiyorsun. cahilsiniz anasini satayim.
adamlar anlamamaya o kadar kendini kapatmış ki, "diyoruz ki kafana yatmadıysa seni buna zorlayan yok ki" diyoruz ciddi ciddi.

tamam islamı araştırdın kafana yatmadı, inanmadın. sana ne lan islam'ın inanmayanları cehenneme atması ve sonsuz azaba uğratmasından?

hristiyanlık, yahudilik, bilimum putperest inançlar, ateizmin felan iyi olmayanın da cezaya çarptırılması gerekir fikrini savunur. ben onlara inanmıyorum beni bağlamaz. bunu dert etmem.

sen neyi ediyorsun?
ateistsin, bir kadına tecavüz edilmiş buna karşılık tecavüz edene ceza vermeyip sırtını sıvazlayıp beline kuvvet mi diyorsunuz?

seküler piç...
(bkz: ya benimsin ya benim)

cünkü cehennem yok bebeğim.

bir islamic düşünce stili. *
inanmadığın cehennem seni niye korkutuyor ki? Olum harbi diyorum bu ateistler dünyanın en mal yaratıkları. Ciddi ciddi yazmış, bide artılamışlar.
E herhalde ya benimsin ya cehenneminsin diyecek. Ne diyecek yani inansan da inanmasan da cennettesin ama inansan sevinirim mi diyecek? Hani o kadar saçma bir düşünce ki mantıklı bir cevap dahi verilemiyor.