bugün

hz. hamzanın islamı seçmeden önce çok sağlam içerdi. islamdan sonra içtimi allah bilir fakat allahın aslanına kuranda yazdığı halde çok sağlam içerdi demek onun gibi bir müslümana hakarettır. bu insanlar hz.muhammed öl dese orda ölecekken içki kötüdür dediği anda bidaha agzına sürmedğini tahmin ediyorum. ama dendiği gibi alkol sonradan yasaklanmıştır.
yanlış bir ibaredir. islamda değil de ülkede kısıtlanmaya başlandı denilebilir. çünkü islamda alkol zaten oldum olası haram ve yasaktır. islamın doğru algılanmadığını gösteriyor bu durum.
islamda alkolün yavaş yavaş yasaklanması diye düzeltilmesi gereken başlık.

da nın ayrı yazılması ve alkolün akol diye yazılması başlığın ciddiyetini şüpheye düşürüyor bana göre.

edit: bunun dışında kişisel düşüncem alkol yavaş yavaş yasaklanmamıştır. bir ayette sadece zararları dile getirilip neden yasaklandığı anlatılmışken, başka bir ayette hem zararları hem de faydaları anlatılarak bugün bazı kişilerde gördüğümüz, alkollü hiçbir ürünü kullanmayan zihniyetin önüne geçmek istenmiştir. çünkü bugün alkol başta tıp olmak üzere birçok alanda gayet islama uygun şekilde kullanılmaktadır. ancak bir kısım yobaz zihniyet sağlığını bile tehlikeye atacak şekilde alkole karşıdır.
muhtemelen bu durum engellenmek istenmiştir.

kişisel olarak alkol tüketmemekle beraber alkollü sıvı kullanmakta (kolonya, parfüm, tıp alanında kullanılan her türlü sıvı vs) hiçbir sakınca görmüyorum.

alkolün haram olan kısmı sarhoş edip sağlıklı düşünmeyi ortadan kaldırmasıdır.