bugün

Bir hocam söylemişti, "iranlıların gözünde bir köpek kadar değerimiz yok müslüman diye aldanmayın."

ne kadar doğru bilemem ama.
Sunniyi bilmem ama direk türkleri sevmedikleri, devlet politikalarından anlaşılıyor.
"kher türk" diye bir deyiş vardır iranda. eşek türk demektir. tabii sünnilikten dolayı olduğunu sanmıyorum. perslik damarından gelen ırksal bir bakış açısı. kıskanıyorlar bizi efem.
bu sene sınıftaki bir arkadaşın vasıtasıyla 21 yaşlarında iranlı bir kız ziyaretçi olarak okula gelmişti. gelme sebebi üniversite ve irandaki kapalı olma zorunluluğuymuş, sohbetin geri kalanından ve daha sonra aramızdan bazılarını çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden eklemesiyle niyetin ne olduğunu anladık. tek konuşmamız şöyleydi, konuşma ingilizce geçiyor;

-"türkiye'ye geldiğinde gözlemlediğin + ve - özellikler neler?"
+"işte güzel bir ülke hayat daha rahat ama buradaki türkler bize terörist gözüyle bakıyorlar, dışlamaya çalışıyorlar" demişti.

ben de ne gözüyle bakıcaz ulan ... arabı sizin yaptıklarınızın yanında bizim ırkçılığımızın sözü olmaz demiştim. burada yazılanlardan da pek haberim yoktu. iyi ki demişim. (o son söylediklerimi türkçe söyledim o yüzden anlamadı merak etmişti de bizimkiler çevirmemişti ingilizceye akşam öğrendi herhalde bir beni eklemedi)
bizzat iran ı gezmiş görmüş biri olarak söyleyim. halk olarak türklerle bi sorunları yoktur. gerçek müslümanlığı kendilerinin yaşadığını düşünürler. türkiyeyi sözde müslüman adını kullanan ama amerikan uşağı dinsiz devlet olarak görürler. dini yaşayışlarında korkunç hatalar zinciri vardır ama Kabul etmezler. zaten tarih boyunca da hiç bir müslüman devletin yanında yer almadıkları malumdur. rusya ve çin en iyi dostlarıdır. ama molla rejimi yıkılırsa dini yaşamları turkiyeden daha berbat olacağı aşikar dır. zira türkiye ye gelen iranlıları da çok gördük yada avrupaya giden iranlıları, ama iran içinde ev ve arkadaş ortamları da karışıktır. dürüst müslümanları da vardır. sunnileri sevmezler ayrı konu ama türklerden hiç hoşlanmazlar bu bir gerçek tir.
ayrıca iranda yaşayan azeriler vardır yarısı türk denen toplum bunlardır ki iranın kuzey kesiminde bunlar daha çok meşed denen şehrindedir. onları da sevmiyor iranlılar devlet de kamuda yüksek pozisyonlarda iş vermiyorlar. axeri kardeşler genelde orda tamirci taksici v.s işlerde çalışırlar.