bugün

ilginc bir şekilde ilerici arkadaslarımızın hayalidir.

çin rusya iran ve türkiye büyük bir birlik kuracaklardır rusya zaten türkiye'nin kapısında yatmaktadır. çin rusya ve iran gozlerini dort acmıs türkiye'nin avrupadan vazgecmesini bekliyorlar hemen arasına alacaklar üstelik baş olarak çin bu konuda cok hassasmış hatta.

ha iran'a sabah akşam küfür ediyoruz ama olsun.
dinci olsun, dinsiz olsun, isterse faşist olsun, komşumuz olan ve bundan sonra da uzun yıllar birlikte yaşayacağımız bir halkla omuz omuza verme hayalidir. binlerce kilometre uzaktan gelen abd, bizim üzerimizden geçip komşumuzu bombalayamasın hayalidir.
bu insanların bir basak hayali ise iran rusya ve çin'in bize ekonomik olarak yarfım edecek olmasıe bütün sanayi sistemimizi silah sistemimizi kısacası ''emperyalist'' güclere olan bagımlılığımızı kesecekler bunuda hayal ederler.

çin iran rusya'nın bizi neden istediğine gelincede bir arkadaşım bana şöyle demişti ''bizim tarihimiz var olm'' bsg sanki çin'in tarihi yok yahut iran'ın rusya'nın.
emperyalist uşaklarına rağmen bu milletin kalbindeki bir hayaldir.
emperyalist olmak istemeyen kominizst uşagı olmak isteyen kişilerin hayali. iran var seriat mı demeliydim yoksa? senin göbegin yok mu? kal ayakta? emperyalist liberal takıl orda? komik.

birde bunlar hoşlarına gitmedimi eksi verirler ben veriyor muyum?
abd'ye mesken tutmuş şeyhlerin düşman olduğu hayaldir. hani ultra müslümandınız lan? orucunuzu da amerikan beziyle açarsınız siz.
bu hayali kuranlar hemen laf öevirip sizi başka yerden vurmak isterler.

ee baba sizde maymundan geldiniz? ben evrime inan mıyorum hadi bakalım. *
ağızdan sular akarak söylenen bir hayaldir. bu tarz hayaller sıkça görülür ama devletler ekonomik çıkarlarına, ortaklıklara ve yine ekonomik taleplere göre hareket ederler bir savaş ortamı olmadığı sürece. gerçi savaşlarda bu doğrultuda gerçekleşir ya neyse. hoş hayallerdir ancak olmayacağı kesin gibi bir şeydir. zira bu topluluklar asyada bulunsalarda birbirlerine çok zıt düşen ve sevişmeyen topluluklardır. hayal bu ya; kurulur işte ''oha varya şimdi iranın roketleri rusyanın tankları çinin adamları* türkün gücü* birleşse şöyle viyana önlerine dayansak amerikaya baş kaldırsak falan oof.. oralar da bizim olur falan'' denir ama dememek lazımdır esasında.

edit: sadece iranla ittifak kurmak anlamında değil, asya birliği hayalinden bahsetmişim daha çok. ama aynı şey sayılır.
hayal ürünüdür. asla gerçekleşemez. gerçekleşmemesinin nedeni ise türkiye'nin laik iran'ın ise şeriatla yönetiliyor olması değil. iran'da ki azeri nüfus ve azerbeycan'ın bu nüfus üzerindeki etkisi, türkiyenin azerbeycanla dış politikada birlikte hareket etmesi. iran'ın abd ile arasının bozuk olması, israil ile ise hiç bir yakınlığının bulunmaması fakat türkiye'nin her iki ülke ile sıkı ilişkilere sahip olması. bunlara ek olarak kuzey ırak'ta kurulacak bir kürt devletini türkiye ve iran istememektedir. kısa bir süre canım gülüm olurlar, bu sorunu aştıktan sonra didişmeye kadldıkları yerden devam ederler. iran ile türkiye ne osmanlı döneminde birlikte hareket etmişler nede şu anda. ikiside ortadoğuda söz sahibi olmak isteyen iki köklü devlet ve her ikiside çok farklı çıkarlara sahip bu çoğrafyada. bu arada her ne kadar birbirimizle didişsekte asla birbirimizle savaşmayız, çünkü iki devlette tarihin her döneminde varlıklarını sürdürmüşlerdir. kardeş kardeş kavgamızı yaparız.