bugün

peşin peşin uyarayım; fanatiklik içermeyen, trollük amacı taşımayan, telefon piyasasındaki şu gerizekalı algıyı objektif bir biçimde ele alan bir başlıktır bu. insanlar neden iphone için binlerce lira para harcarlar?

bilindiği gibi iphone kendine has işletim sistemiyle apple'ın piyasaya sürdüğü tasarım harikası cihazlar. kim ne derse desin telefon piyasasına radikal bir tasarımla giriş yapıp bu kadar tutunabilmek kolay değildir. öte yandan piyasada yüzlerce marka binlerce telefon ve hepsinin içinde tek bir işletim sistemi: android var. ama ben bu tanımı android'i görece berbat bir şekilde önümüze sunan samsung üzerinden şekillendireceğim. keza samsung dünyada benim için tek markadır çünkü hiçbir marka bu kadar dandik ürün üretip de bu denli fazla para kazanamaz.

basitinden bir örnekle açıklayıp kol gibi paragraflar yazmadan herkesi aydınlatalım;
- iphone 4s 2011 yılında çıktı. halen ülkemizde 1300 tl küsürlü bir fiyata satışta ve son yazılım güncellemesi olan ios 8 güncellemesini aldı. üstelik hızında hiç bir sıkıntı yok.

- samsung galaxy s3 2012 senesinde çıktı. şu an android'in yeni herhangi bir sürümüne güncellenmiyor ve piyasa değeri oldukça düşük. telefonun şarj sorunu, kasmaları, performans düşüşü de cabası. (samsung'un serviste yaşattığı rezilliklere değinmek istemiyorum bile.)

eh hal böyle olunca bir telefona 2500 TL gibi bir rakam verip helalinden 5 sene kullanmak var bir de 1500 tl verip 2 sene içinde telefonun çöpe dönüşünü izlemek var. şimdi hangisi size daha karlı geliyor? samsung sandığınız gibi fakir işi, iphone zengin telefonu değil bence. uzun ömürlü ve kaliteli cihaz almak isteyen herkes parasına bir şekilde kıymalı ve uzun vadede bi'taraflarına girecek telefon masraflarından kurtulmalılar.

işte insanlar iphone denilen cihaza bu yüzden bu paraları veriyor çünkü adamlar kaliteyi de pazarlıyor sana. ha android kullanıp da uzun ömürlü olan kaliteli cihazlar var mı? var. ama onlar da bizim standart kullanıcıya hitap etmez be. kaç kişinin elinde google nexus gördünüz?

not: bu entry piyasadaki hemen hemen her işletim sistemi ve popüler markayı tecrübe etmiş birisi tarafından yazılmıştır. "samsung şöyle, apple almaya paranız yetmez, fakirler, salaklar, enayiler" tarzı sığ yorumlarınızı lütfen herkes kendine saklasın.
(bkz: 2500 tl yi dünyanın parası sanmak)

Parası olan verir küresel sorun haline getirmeye gerek yok.
verilir.
parası olan düdüğü çalar.
kapitalizmdir. fakat "dünyanın parası" terimi yanlıştır.
piyasadaki en iyi ve kaliteli telefondur.

başka markalarla kıyaslamak apple severlere, sahiplere haksızlık olur.
param olsa bende alırım dediğim telefon modelidir.
iki bin tl'yi dünyanın parası sanan fakir hezeyanı.
Telefon kararlı çalışıyor, stabil stabil.
asgari ücretin 3 haneli sayılarda olduğu ülkemizde 2500 lirayı küçümseyen zengin züppesi piçlerin varlığını bize göstermiş sonuna kadar haklı tespit.
sony serisi telefonlarla henüz tanışamamış bünye davranışı.

akıllı insan sony kullanır.