bugün

insanları belli kategoriler halinde genellemektir. kadınlar şöyledir, erkekler şöyledir, şudur budur diyerek kesin yargılarda bulunmaktır. örneğin geçen gün kadınlar sağdan erkekler soldan diye kitabı olan bir kişi tv de açıklama yapıyordu. daha önce de aynı bunun gibi bir açıklama duyulmuş ve kadınlar erkeklerden günde şu kadar fazla kelime konuşma kapasitesine sahipler, o yüzden akşam kocaları eve geldiğinde erkekler konuşacaklar kelimelerin hepsini tüketmiş olduğunan ve kadının da daha konuşacak kelimeleri olduğundan erkekler kadınların konuşmasından şikayet eder diye.. yani hiç çok konuşan erkek yok mu? ya da az konuşan kadın? çok fazla ve gereksiz konuşan erkek gördüm. gerçekten de kadın gibi konuşuyor denilecek kadar. aynı zamanda ben de çok konuşmayı sevmiyorum. bu kadar genelleme ve toplumda görülmüş aksi örnekler bu tezi çürütüyor.
beni en çok delirten, bazen sinirden nefesimin kesildiği, kimi zaman yapan kişiye işkenceler etmek istediğim şeydir. yapmayın şunu kardeşim! bu kadar aptal mısınız siz?
tanım: insanları elinde olmayan özelliklerden ötürü (cinsiyet,yaş,milliyet vb gibi) kalıplara sokmaktır.
Bir kaç kişiden gördüğümüz davranışı bütün insanlara mal etmektir. Bir nevi insanları mal etmektir. Ön yargıya yol açar.