bugün

insanlar arasında ayrımcılık yapan kişilerce sorulan sorudur.
Şimdi şöyle düşüneceksiniz. Ya yapma kardeşim hangi şehirden geldiğini soruyoruz ne ayrımı. Ama öyle değil işte.

Bir kişiye bu soru neden sorulur ? O şehrin belli bir yapısı olduğu için işte atıyorum konya için ne deniyor geri kafalı insanları var. Şimdi bu kişi Konyalıyım derse eğer heee tamam diye kişi kafasında bir önyargı uyandıracaktır direk.

Yani sen eğer o kişinin memleketini duyunca eğer aklında bir yargı oluşuyorsa bu açıkça gösterir ayrımcılık durumunu. insanları şehrine, dinine veya ırkına göre yargılamaktan vazgeçmek gerekiyor.

Ya o şehirdenmiş onlar çok işte şey oluyor
ya bu kişinin ırkı, dini mezhebi buymuş bu insanlar çok şöyle

bunlar insanlığa hiç bir zaman engel değildir.
(bkz: yavrum baban nereli)
bu soruyu özellikle taksiciler sorar. ufak bir sohbete girsem de hemen ardından " memleket nere kardeş". ısrarla istanbul dememe rağmen, "aslen nerelisin" diyor, yine istanbul diyorum. sanki onu inandırmak zorundaymışım gibi. genelde takside sohbete girişmem, çıkarır telefonu dama oynarım.
Neresinden? içinden mi? Hangi köyden? Bunaltan soru yağmurudur.
şehirler de kültürel fark olduğu için soruyoruz, sohbeti açmak veya koyulaştırmak için, ırkçılıkla alakası yok olsa bile sorun bu soruda değil soruyu soran kişilerdedir.
Vaaay hemşerim benim.
Gibi.
nerelisin? aslen diyorum? hangi ilçe? içinden mi? hangi köy? gidip geliyor musun yazları? var mı orada akrabalar? annen de oralı mı?

klasik +40 teyze itemi.
otobüste, hastanede,durakta..v.b. sıkıcı bekleme yerlerinde canı sıkılan amcaların teyzelerin bir iki muhabbetten sonra sorduğu sual.
samimi olma çalışmaları vol1.
nereli olduğunu öğrenip bir de seninle aynı memlekettense bu arkadaş anlamsız bir gülüşme olur yüzlerde.

sonra memlekete gidip gitmediği sorulur, gidilmiyorsa şayet herkesin böyük şeherlere göç ettiğini öğreniriz, dip not.

gereksiz bir sorudur kanımca.
Genellikle yaşlı teyze ve amcaların sorduğu soru.
Fırtına öncesi sessizlik gibi bişi bence bu soru. Bu soruya cevap verdiğin an artık ardı arkası kesilmeyen sor yağmurunun tuzağı olursun. O yüzden bu soru geldi mi kaç abi.
en çok doğu bölgesi vatandaşlarca alınılan konu. arkadaşlar bunda alınacak bir durum yok. bu herkese soruluyor. bana da soruluyor, başkalarına da soruluyor. kimse a ağrılıymış, bingöllüymüş, bitlisliymiş hadi kaçalım demez korkmayın. farklı anlamlara çekmenin gereği yok. klasik sohbet açma soruları işte. çoğu zaman sıkıcı ama soruluyor, ondan sonrası ben de askerliği orada yaptım gibi cevap gelir mesela. konuşma sohbet açma için kullanılan normal ama sıkıcı bir konudur, ötesi de yok.
Bunu sorana dünyalıyım diyerek muhabbbeti sonlandırıyorum gayet zevkli oluyor öneririm.