bugün

insanları bir bakışta tanımak, anlamak, iyi ya da kötü diye kendince ondaki özellikleri görmektir. genelde büyüklerimiz insan sarrafıdır. ne derece doğrudur sarraflığı bilinmez tabi.
hayatın boyunca olamıycam bi durum. insanalar her defasında düzenli bir şekilde şaşırtabiliyor.
-kaç kilosunuz?

+70

-hmm..

+?? Ne??

-grami 50 tl den;

+eee?

-50tl×1000gr=50000 tl

50000tl×70kg=3.500.000 tl edersiniz.

+ iimiş!
Bı de "ben insan sarrafiyim" diyip sürekli bilmiş bilmiş ilk kez gördüğü insanlar hakkında yorum yapanlar vardır. Evlerden Irak...
psikoloji okuduğum için öyleyim, öyle olduğumdan psikoloji okudum. cidden düşünce okumak gibi birşey. bide daha 18 de.
kötüdür, cidden çok kötüdür. karşındakinin ne düşündüğünü, eylemlerini neden yaptığını, nasıl hareket edebileceğini bildiğin için belli bir süre sonra insanlardan sıkılmaya başlarsın. kısaca şevkin kaçar.
- evli misiniz?
+ evet
- 2.5 yıldır mı?
+ evet?
- eşinizin adı canan mı?
+ evett??
- kanser misiniz?
+ yuh mk. kimsin sen?
- dostlarım bana sarraf der.
Hepimiz çok biliriz ya. Yoldan çevir herkes böyle.
gözlemlerden genellemelere, genellemelerden de çıkarımlara ulaşmaktır.
her insan farklı bir done vereceği için sağlıklı sonuçlara ulaşmak bir yere kadar mümkündür.
genelde tahmin ile sonlanır.
Sanayide 5 yıl takılın uzmanı olursunuz.
Bizim toplumumuzda genelde yaşlı amca ve teyzelerin olduğu kişilerdir. Tabi o kadar insan tanımışlar o yaşa kadar.
bir insanı tanımak istiyorsanız, hayallerine bakın. ( bir yazarın sözüydü )
bunlarda benden ;
bir insanın davranışlarının derininde hayalleri yatar. her zaman için doğru değil elbette.
bir insanın bakış açısı karakteridir.
iki yüzlü insanın ikici yüzü dünyada ki hedefidir.
tecrübelerimden öğrendiğim, Allaha şükür olsun yanıltmadılar da.
Biz çok kazık yemişlerin özelliğidir. O kadar çok darbe yemişizdir ki , artık darbe atanı suretinden tanır hale gelmişizdir.
heeyhaaaat, "insan mı kaldı ki sarrafı olalım?" eskidenmiş onlar..

eskiden insanlar varmış, böyle aradan çıkan zıpçıktılar hemen göze batarmış..

şimdi yüzüne gülen şam şeytanı, arkanı döndüğün şark kurnazı.
kimse göründüğü gibi olmadığı için zordur.
Benim gibi olmaktır.
Zevklidir, keyiflidir, bir o kadar da Can sıkıcıdır. Psikoloji ve davranış bilimlerine ilgim nedeniyle kendimi insan sarrafı adayı olarak nitelendirebilirim. Ön sezilerimin güçlü olduğuna inanırım. insanları tanıma, değerlendirme, onlar hakkında bir kanaat oluşturma adına ciddi katkılar sunar bu işin sarrafı olmak. Aşağı yukarı kişiliğini tahmin ettiğiniz bir şahsın karşınızda rol yapıyor olması, bunu hissetmeniz durumunda can sıkıcı olmaya başlar.
görsel
Ilk basamak Joe navarro'nun beden dili kitabını okumaktır.
Bunu demek ne kadar doğru bilmiyorum ama sanırım öyleyim.

bazılarına bu fotoğraf da olabilir ilk görüşte ısınamıyorum, bir şeyi beni huzursuz ediyor.

Yani şöyle söyleyim yüzünden anlıyorum saf mı ( niyet olarak) ya da fena mı güvenilir mi değil mi?

Bir arkadaşım var mesela biriyle konuşuyordu, fotoğrafını görmek istedim. Baktım ve sen çok güvenme gözüm tutmadı benim bunu demiştim.

Gerçekten de öyleymiş kız buna para yedirdi resmen saf olduğu için neyse.

daha kaç kez böyle birilerini buldu yine aynısı oldu.

Altından illa ki bir şey çıkıyor kendi de farkında az çok tahmin ettiğimin.

Şimdiye kadar yanıldığım olmadı hep en doğru kişileri seçtiğimi düşünüyorum.

Kısacası bir insanın ne olduğu yüzünden anlaşılıyor.
dünyanın en basit işidir. bunu yapamayan sağda solda yaşamasın öyle.
Her insani taniyabileceginiz anlamina gelmez. Bazen insan yillarca birlikte oldugu kisiyi bile taniyamayabiliyor.