bugün

insanın düşünen bir hayvan değil,
hayvan olmadığını düşünen tek hayvan olduğuna dair söz.
canlılığın çeşitliğini ve genetik benzerliklerini açıklayan tek mantıklı ve temele dayanan alan olan evrim gerçeğinin farkına varmalıyız:

insan, memelidir.

insan, doğar, büyür, ölür.

insanlar doğa kanunu olan 'güçlü olan kazanır'a gayet uyar.

insan çok hücrelidir...

o halde evrim vardır! demiyorum lan tabi. şunu oku;

bu örnekleri vermemin sebebi; bunlar benzer, o halde evrim var! hehe demek değil tabi ulan, götünüzden anlamasanız şaşarım zaten. neyse, örneklerin sebebi, iki organizma karşılaştırması yapmak. ve 'küçük örneklerle' akılda canlandırmaktır.*. sizin 'düz mantığa bak yaaa' dediğiniz şey analojidir. bu ise analoji örneği değil, sadece benzerlik hatırlatmasıdır. bilmem anlatabildim mi? ama anlamak istemeyeceğinizi biliyorum.

aramızdaki tek fark zeka farkıdır. kötü olan ise, zeki olmamız ancak yeterince zeki olmamamızdır. ve unutmadan; insan ve şempanzenin genetik benzerliği %98'dir.*
hayvan, 70 yaşındaki emeklinin maaşını çalıp bir de üstüne ona tecavüz etmez.
insan, eder.

hayvan, ırkçılık yapıp "sen bizden değilsin" diyerek diğer hayvanları yakmaz.
insan, yakar.

hayvan, açlıktan ölmemek için, hayatına devam etmek için ve doğanın kanunu gereği zayıf, güçsüz ve aciz hayvanları yer.
insan, bile bile, isteyerek ve keyfi olarak, çalar, çırpar, kötülük yapar.

hayvan, hayvandır.
insan, hayvanoğlu hayvandır.
hayvanı hayvan yapan yine insandır. hayvana hayvan diyerek kafeslere tıkan da, hayvanlık yapıp kafese tıkılmayı hak eden de insandır. o halde hayvan hayvan değildir. insan da doğada yaşarken oldukça dengeli yaşamasını bilen bir hayvan değildir. peki insan nedir?

ayrıca benim bunu düşündüğüm için hayvan olduğumu düşünen insan değilse nedir?
müzik sistemi ses çıkarır.
insan da ses çıkarır.

müzik sistemi bazen ses çıkarmaz.
insan da bazen ses çıkarmaz.

müzik sistemi yaratılmıştır.
insan da yaratılmıştır.

gün gelir müzik sistemi kullanılamaz olur. işlevlerini kaybeder.
insan da işlevlerini kaybeder.

o zaman neymiş insan müzik sistemi olmadığını düşünen bir insanmış. yak ya aslında insan müzik sistemi olmadığını düşünen bir hayvanmış. yok yok o da değil. şeyy... hıhh buldum. insan müzik sistemi olmadığını düşünen bir müzik sistemiymiş. hemde 5+1.

hıh... evet...nasıl lan güzel oldu dimi? yok lan olmadı galiba... evet ya olmadı. o zaman neymiş iki farklı varlık arasında 4 benzerlik bulunca onların aynı şey olduğunu iddia etmemek lazımmış.
beni kapsamayan önermedir. kendime barışığım ben aga.
insan hayvan olmadığını düşünen bir hayvansa, düşünüyordur öyleyse vardır. ***
başlık, sözlük yönetimine ispiyon edilmeli.
hayvan hakları savunucuları göreve çağrılmalı.

hatta, hayvanlar dile gelse "kime hakaret ediyon lan, g*t" diye haykırabilir.
düşünmek insanı farklı, özel kılar. insanı insan yapar. tabi düşünmeyen insanlar da var ama onlar akraba evliliği. *
düzmantığın mına koymuş bireyin öbür ötesi önermesi.
o halde hayvan olduğunu düşünenler insan değildir.
işte bu söz çok doğru.
Gerçekler acıdır. ister gül ister ağla.
insan hayvanlar aleminin alet yapabilen bilinen türlerinin en ileri seviyede olanıdır.
insan dediğimiz hayvan türünü diğer hayvan türlerinden ayıran temel olgu, sanılanın aksine zeka veya alet yapabilmesi değil.

Bazı insanlardan çok daha zeki maymunlar var ve onlar da alet yapabiliyor.

Temel ayrım hayvanların hayal kuramaması. insan kurgu üretebilirken hayvanlar geleceğe dâir öngörü ile hareket edemiyor.