bugün

iki sözlük yazar grubunun aynı duyguları hissetmesine rağmen dışavurumdaki yorum farklılıklarıdır.

örneğin ;

ekişici ; ''türk halkının oy kullanımını doğru bulmuyorum ''

incici ; '' hay ben sizin vereceğiniz oyu sikeyim ''

benzer örneklerde eklenebilir.
ekşici övmez, sadece eleştirir ve eleştirinin içinde şayet

ironi
medeni konuşma*
küfür olmaması
tanımlama

varsa bu yazdığını doğru bulur. 2 tane soyut temalı kitap okuduktan sonra her şeyi eleştirmeyi kendine hak olarak görür.*
incici ise bişi kanıtlama derdine düşmez. rahattır. içinden geldiği gibi yazar çünkü orda şu, bu, sen, o kavramları yoktur. orda biz kavramı vardır. en alt nesilden bile olsanız dışlanmazsınız. öyle bir ego tatmini yoktur.

ayrıca incideki tartışmalar cevap entry olarak yazılmaktadır. yani tamamen özgürsünüz!* o yüzden ordan uludağa veya ekşiye geçişte zorlananlar boldur. çünkü burda rahat değilsin. sözlük formatına uyma zorunluluğu var ekşide.

edit: ulan allahsızlar! şu sözlükteki en uzun entrymi girdim! 2 şukdan fazlasını hakediyorum ben!*
edit2:3 oldu.
edit3:4 oldu ve gerisi gelmiycek gibi.
şubat 2010'dan sonra oluşmaya başlayan farktır, zira daha önce yazarlarının yarısından fazlası ortaktı...
Ekşi sözlük yazarları insan gibi yazılar yazarken inci sözlük yazarlarının üç kelimesinden ikisi küfür biri argo kelimedir.
incici sülaleye, ekşici olaya odaklanır. Ama okunulası entrylerin tarlası olan sözlüklerdir