bugün

insanlara neden müslümansın dediğimde mantıklı bir cevap gelmiyor. kendileri aileleri nedeniyle doğdukları cografya nedeniyle öyle bunu anlamıyorlar. sonra bir kaç konu söylüyorum bir insan iyi insan ise hayatını iylik yaparsa cennete gider mi,gitmez çünkü müslüman olması şartı var. dört eş diyorum şartları varmış. o zaman buna izin verilmemeliydi, şahsen ben kadın olsam buna izin verilmesini dahi kabul edemezdim. cariye mevzusuna girmiyorum bile. kölelik sonra miras paylaşımı, şahitlik, kadının boşanma hakkı. çok şey var yarım yamalak cevaplar geliyor.
etiket kısmıyla öyle olandır.
müslümanım demekle müslüman olunmayacağını bilmek gerek. müslümanım diyene kimse müslüman değilsin diyemez ama müslümanlığımızın allah tarafından kabulü mühim, o da öte dünyalarda belli olur. dolayısıyla coğrafya mühim değil, başka coğrafyalardan müslüman olanlar islamı hakkıyla yaşamaya daha eğilimli. dolayısıyla sırf rütüel olarak bir şeyleri yapmamız bizi kurtarır mı bilmiyorum. esasen içinde bulunduğumuz hal ve allah'ın yardımının bizimle olmaması müslümanlığımızın ne seviyede olduğunu da biraz gösteriyor gibi. kimseye bireysel sözüm yok, kimsenin müslümanlığını da sorgulamıyorum ama yanlış olan bir şeyler var.

yani sayı ya da içinde bulunmak değil kişisel arınma isteği mühim. hak eden hak ettiğine er yada geç eriştirilir, hakikatin özü budur bence.
coğrafya ilk hangi dinle tanışacağınızı belirler ama ileride hangi dini benimseyeceğinizi belirleyemez.
din vicdandır ve artık içinde bulunduğumuz çağda tartışılması bile saçmadır.
inandığınız dini siz değil coğrafya seçer olacaktı başlığın aslı malum 50 karakter sınırı var. ateizmin çok kullandığı görüştür. insanlar genellikle! ailesinin dinini seçiyor. * italya da doğmuş olsaydın katolik hristiyan, yunanistan da doğmus olsaydın ortodoks hristiyan, musevi bir ailen olsa musevi olacaktın , islam ülkesinde doğdun ve müslümansın, aynı tabir ile budist ya da hindu da olabilirdin. eski mısırda doğsan ra ya tapacaktın der. bana göre de doğru önermedir, daha neyin ne olduğunu çözemezken inandırılmadık mı?