bugün

hz. ömer' in sözüdür, anlayana çok şey anlatır.

--spoiler--
Bir Hristiyan’ın Müslüman düğünü yaptığını gördünüz mü? Peki, neden yapmadığını hiç düşündünüz mü? Cevap basit çünkü inançlarına ters Müslümanların dini ile inancı ile örf ve âdetiyle nasıl hareket ederim nasıl onlara benzerim diye düşünüyor. Adam batıl davası için inancının yanlış olmasına rağmen duruşundan taviz vermiyorken biz nasıl onları örnek alarak her şeyimizle benzeyerek Rabbimizi, Efendimizi, değerlerimizi bir kenara bırakıp onlara benzeme konusunda adeta yarışa gireriz. Bir insan hem sizi canından çok sevdiğini iddia edip sizin için her şeyini verebileceğini söyleyip arkanızdan sizin can düşmanınızla size en çok sıkıntı yapan kişilerle düşüp kalksa nedersiniz.

Bir vicdan sahibi olarak bunu kaldıramazsınız. Peki, bizler Rabbimizi her şeyden fazla sevdiğimizi iddia edip arkasından, onlar benim düşmanım dediği Yahudi ve Hristiyanların ahlaklarına özenip bayram ve adetlerine koşarcasına sarılırsak aynı ifadeyi Rabbimizden duymaz mıyız sanıyoruz.

Hz. Ömer’in meşhur hepimizin bildiği fakat anlamak istemediğimiz bir ifadesi var. inandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız. Sanki bizden bahsediyor siz hem gençliği her türlü yanlış alışkanlıklar noktasında önünü açıp ahlaki boyutta yalnız bırakın sonra yaşadıkları gibi hareket ettiğinde ise, Bu nasıl olur deyip isyan edin böyle bir şey olabilir mi?

Eğitim fedakârlık ister, eğitim bire bir çalışma ister, eğitim sahaya inmekle olur kanunlarla, misallerle, tenkitlerle olmaz eğitim, yaşadığını yaşatmakla olur bunun için imkânları seferber edip alternatifleri kullanmak gerekir. Öğretmenleri, hocaları, imamları sahalara sürmek gerekir ben anlattım ama olmuyor yapmıyor demek bahane. Bakın iki gün sonra izleyin iki sene sonra koltuklarımızı şirketlerimizi teslim edeceğimiz gençleri bir izleyin kime özenti olmuşlar nasıl inanmış nasıl yaşıyorlar hep beraber bakalım hep beraber ağlayalım halimize.

Bir insan özenti ve sempati duyduğu, sevdiği bir kimse düşmanı dahi olsa zamanı gelince ona tavizler verip kendini teslim etmeye mecburdur. Şimdi bu ülkeyi ve Yahudi ve Hristiyan özentisi gençliğe, sonra niye böyle oldu diye şikâyet et böyle bir şey olabilir mi?

http://www.ismailaga.com....=tr&ct=clnk&gl=tr
--spoiler--
2-3 kez okudugum ve cok degerli buldugum soz.
yaşadığın gibi inanırsan sonun hüsrandır.
inançlı bir adamın söylediği lakin beni inançsız yaşamak için gaza getiren sözdür deistim herkes deissin.
Katiliyorum.
Çok büyük sözdür.