bugün

inançsızlığını sunuşuyla "inançlı" profiline yerleşen kişi, adam, ademoğlu, havvakızı.(ya da kendi kendine var olmuş, bilinç kazanmış hücre toplamı)

mavera, berzah, öte alem, metafiziksel olgular inançsızlığı bahsinde ise mesele; din, iman, allah, peygamber, kitap, cennet, cehennem mevsuzuna getirildiğinde "inançsızlığı kendisinedir" ölçüsünde ele alınmalıdır. ta ki, bunlara inanmadığını dile getiren kişi her fırsatta bu kavramların üzerine şiddetle ve ahlaksızca abanana dek.

çevremizde onlarca örneğine rastlayabileceğimiz bu kişiler, inançsızlıklarını küstah ve çirkef bir edayla dayatmaya dönüştürüp, kendisini meziyet saydığı bu pozisyon itibariyle yüceltip ötekileştirilmişe ise içinde bulunduğu çevrenin kendisi gibi olan çeyrek çakma münevverlerince bir zamanlar uydurulmuş sıfatları layık görmesiyle, aslında derdinin dünyayı sorgusuz sualsiz doyasıya yaşayın söylemine çekilebilecek yavşak hedonist eblehliğinden başka bir şey olmadığını göstermiş olurlar.

kendine başkasının(beğenmediğinin) yaptığı gibi bir daire çizmekten başka bir iş yapmamış kişinin, o alanın içerisinde cahilce olmayacak şeyler iddiasıyla ve onlarca çelişkiyle nefes alıp veriyor olduğu gerçeği gözle görülür şekilde önümüzde olduğu halde, sanki hayatın anlamını kavramış, tüm yanlış olanların doğrusunu fethetmişcesine züppe bir edayla birlikte, içinde bulunduğu ve dibe doğru kayarak düşmekte olduğu helezonik halt çukurunun görüş alanı darlığı nedeniyle bir parçası olduğu rezilliği görmesi zordur elbet.

dışarıda dinsiz, imansız, inançsız bir hayat var. bunun, bu geçmişin, şu an yaşananların bir sorumlusu olmalı. soru bu. ama sen hala din, iman, allah, peygamber derdindesin. sorgusuz saldırgan tutumunla yönetim biçimi ve konulmuş normlara yüklediğin mesuliyetsizliğe karşı çıkışa ilgisizliğin de bir başka çelişki, şirretlik ve riya meselesi.(nerenden tutsak çürümüşlüğün kopuyor, fakat hala bronz heykel havasındasın. (lan bırak bu işleri dürrük!) -sakince bitirebilirdim oysa hanuna going!-
inancının farkında olmayan insandır. bilinçaltında da olsa bir inanç söz konusudur.
yoktur. illaki inandığı bir şey vardır, inandığı şey yaratıcı değilse başka bir şeydir...illaki salt din üzerinden konuşmaya gerek yok, mutlaka her insanın inandığı birşeyler vardır..
başkalarının inançlarına, kutsal değerlerine saldırma, hakaret etme cesaretini elinde bulundurmaması gereken insandır.
hayvandan farkı olmayan varlıktır.
(bkz: inanmamaya dayalı inanç sistemi)
belki de en doğrusunu yapan insandır.

bakıyorum da başlığa, küfür bile etmişsiniz. ne diyeyim ben size. hoşgörü diniydi hani len?
allah allah, töbe töbe, inşaalah demesi tuhaftır.
Ahlakı da olmayan insandır . dini olmadığı için kuralları da olmaz istediği pisligi yapmakta özgürdür. Yanlış anlaşılmasın bu benim düşüncem.
(bkz: beni tanıdılar sen kaç)
boş insan.
boşluktaki insan.
sıradan insandır.
bir insanın etike uygun davranıp davranmamasi o kişinin inancına değil kişiliğine bağlıdır ki inancı olup inançsız kişinin yapmayacağı şeyleri yapan kişiler de bunun kanıtıdır. yanlış anlaşılmasın da bu da benim düşüncem.
Uzak mesafeden izlenmeli ne yapacağı belli olmaz bunun. tedbir önemli.
Özgür insandır.