bugün

zaman zaman gazetelerde gordugum "ulan boyle ilanı yayınlayanı" diye sinirlendigim,insanı i$ aramaktan sogutan,gelecek kaygısına sürükleyen ilanlardır..

"22 ya$ında.iyi derecede solidworks ve autocad bilen..tercihen askerligini yapmı$.seyahat engeli bulunmayan.enaz 5 yıl dogalgaz sektorunde deneyimi olan genc muhendisler aranmaktadır.."
her turlu askerligini yapmis eleman ilani
ulen daha okulu bitireli 1 ay oldu taze taze bilgiler dururken o ask dururken askerlik yoksa kiz yok misali
Askerlik yok kiz yok is yok a.q ben boyle isin.
(bkz: Dublörün Dilemması) adlı güzide kitabın kapağında bahsi gecen iş ilanlarini gormek mumkundur. "Yarim kalmış romanımı tamamlayacak kişiler aranıyor" ve türevi iş ilanlarına rastlayabileceğimiz turden iş ilanları..
(bkz: sevişecek bekar eleman aranıyor)
fortran, asp, asp.net, vbscript, javascript, html, jsp, struts, spring, c, c++, c#, j#, mips assembly, ia-32 assembly, python, ruby, actionscript, css konusunda 300 yıl tecrübeli 20 yaşını aşmamış eleman aranıyor.
bu tür ilanlarda genellikle türkiye'de daha önce adı bile duyulmamış bir programı kullanmayı bilen birileri aranıyordur. bunun sebebi kanunen dışardan yabancı bir eleman getirmeden önce türkiye'deki işsizler arasında işverenin aradığı adamı bulamadığını kanıtlaması gerektiğidir. böylece işveren şu mesajı vermiş olur: 'bak aradım, taradım, uygun adam yok, o yüzden bu işin yürümesi için yurtdışından adam getirmek zorundayım.'

kanunlar bu durum karşısında hiçbir şey yapamıyor çünkü sizin eğitim sisteminizin yetiştirdiği eleman, işçi vs. kalifiye, nitelikli olmuyor.
20 yaşını geçmemiş ama 30 yaşını geçmiş insan aranıyor.
özetle okyanusta yüzecek ama ıslanmayacak eleman aranıyor.imkansız diye bişey yoktur mucizeler zaman alır.
aylık 10000 $ kazanmak ister misiniz ? Aranılan özellikler hedehödü.