bugün

kız istemeye gitmeyide, kız istedikten sonraki durumu da,. kızla aile arasında yaptığınız o nişanıda yüzük takmamı neyse onuda. sakın afcebokta ilan etmeyin.
dün bunu gördüm ben. üç gün önce bekar olan bi arkadaşım ankaraya gitti, şimdi nişanlısı kızla facebok açmışlar.
am var dediler geldik demeyin. amı karışırma oç deyip kovalıyorlar. eli boş döndük evet.
ne delikanlılığın kalıyor ne fikirlerinin bir önemi. Tamamen boşsun ve tamamen götsün gittiğinde. Böyle bir mal olmana sen bile şaşırırsın.
evlenmeyin.
çikolatanız gümüş tepside ve şık olsun. söz çiçeğiniz yapay olursa kızın saklama imkanı olur.
fazla gevezelik yapmayin, kizin ailesiyle tartismaya girmeyin, kopruyu gecene kadar sabredin. hadi kolay gelsin.
evlenmeyin.
şimdi iyi hoş ama evlenince bu kadın her şeyi boşlayacak. sen de öyle yapacaksın. hiç öyle her şey süper olacak deme evlilikle ilgili. çevrendeki evlileri gözlemle. yeterli olacak.
kız kahve tepsisiyle odaya girdiğinde; aile üyeleriyle senkronize biçimde kafanızı çevirip, gözlerinizi pörtleterek 'am mı lan o' diye bakmayın. babası beylik tabancasıyla kovalar.
kilo hesabına girmeyin.
sizle olmazsa akşam başkalarına gideceğiz zaman kaybettirmeyin çabuk demeyin. kızabiliyorlar.
kahveye dikkat edin. birden hüp diye içmeyin zira tuzlu olabilir.
istemedim ama tanık oldum. Mutlaka anne ve babanıza oraya gittiklerinde konuşacak birşeyler bulmaları için önceden plan yaptırın. 30 kişilik bir alanda, 30 kişinin ayrı ayrı, birbirine "nasılsınız" diye sorduğuna tanık oldum(1 saat sürdü, insanlar neden geldiklerini unuttu). ve sonrasında uzun bir sessizlik. o kadar saçma bir sessizlik kii kocaman insanlar sessizce oturup, birisinin ağzından çıkacak olan tek bir kelimenin heyecanı ve çaresizliği ile bekliyorlar. ve bu görev o sırada bana düştü. Yukarda Allah var, ben birşey konuşmasam, 30 kişi oturup ya koltuk kenarı, ya yastık işlemesi, ya halı deseni sayarak saatlerce vakit geçirecekti. Resmen karikatür gibi.

konuşacak konu bulamayacaklarsa eğer, mutlaka süslalenizden çok konuşan birisini getirin. geveze falan olması önemli değil. sadece konuşsun yeter.
kerhane tatlısı ile gitmeyin.*
vermezlerse kaçırın.
(bkz: istemeye istemeye kız istemek)*
yol yakınken vazgeçin istemeyin.
istenilecek kız eğer ki sevgiliyse, tuzlu kahve içme olasılığı bir okadar yüksek olur, ve birde herşeye evet der kabullenirseniz sorun yaşanmayacaktır.
isteme olayını kim gerçekleştirecekse, ona kimin kimi istediğini iyice belletin. lakin kardeşimin bu merasiminde eniştem kızı bana istiyordu.