bugün

tulumba tatlisinin yuvarlatilmis versiyonudur. mekana giris ve cikislarda guc dengelemesi icin gereklidir.
bir dönem sivasla özdeşleşen tatlıdır.
orospu mantısı'nın arkasından,yenmesi makbul olan tatlı çeşidi.
sıcakken yenmesi tercihtir.
çünkü daha çıtır ve daha şerbetli olur.

bu tatlıyı bir de dondurma üzerine dilim dilim yaptırıp da yeme şekli vardır. bu da ayrı bir lezizdir.

halka tatlı diye geçer dükkanların camlarında.
kerhanelerin girisinde "icerde enerjiniz bol olsun" pazarlama stratejisi ile satilan, diger tatlicilarda sariburma denilen tatlidir.
(bkz: kerhanenin en tatlısı)
kerhaneye girmeden birde dondurmayla yenildiği takdirde enerjiyi tavan yaptıran tatlı türü.
dükkandanda değilde sokaktaki seyyar satıcıdan alınıp yenilmesi gereken tatlıdır.
seneler evvel çok yakın bir arkadaşıma misafirliğe gelmişken, annesinin bize halka tatlı diye tanıtıp getirdiği tatlı. tabaklara koyduktan sonra mutfağa gittiğinde olum lan annen resmen kerhane tatlısı yapmış demiştim. evet ben bir öküzdüm. ama olsun. o gün bir şey olmadı. arkadaşımla hala görüşürüm.
adının iğrenç olmasına rağmen tadı güzel olan tatlı.
genelde kerhane önünde satılan bu tatlı aslında sıradan bir şerbetli hamur tatlısıdır. cinsel gücü artırdığına dair halk arasında yaygın bir inanılış vardır. bir nevi "erkek tatlısı" da sayılabilir. ev hanımları bu tatlıya itibar etmezler. dolayısıyla evlerde pişirilmez. seyyar satıcılar meslek taşlarının aksine bu tatlıyı bağıra bağıra satamazlar.
nimetle şaka olmaz dedirten ve bu besine bu adı takanların 3. boyutta tatlı yüzünden tatsız anlar yaşayacakları tatlının adı.
kafa nal gibi iken 100 basan çiiss keyk e filan.
(bkz: kuvvet macunu)
yiyecen bu tatlıyı zükecen tokatlıyı diye bir sözde duymuştum. * *
asıl adı adana tatlısıdır. bir ara diyarbakır ve batmanda furya halınde ortaya çıkmıştı. her caddede 3-5 tane tatlıcı dukkanı vardı sonradan azaldı.
kavşaklarda gördüğüm, tepsisini devirdiği için ağlayan çocuğun önünde yere saçılmış tatlı.
"""aman! ne tür bir salağım?
dilimin ucunda..
bayılanlardanım, üç öğün kerhane tatlısına"""

la la la la la la laa"""

(bkz: senden sonra ben)
(bkz: cemiyette pişiyorum)
(bkz: adana tatlısı).
çocukluk döneminde satan kişileri abi azdırıyor mu? diye sorarak delirttiğim tatlı çeşidi.
lise yıllarında işporta arabasıyla kerhane tatlısı satan esmer ötesi adama*; "abi bunun adına kerane tatlısı diyolarmış, sen şimdi normal olarak kerhaneci mi oluyosun" diye sorduktan sonra para üstünü alamadan kaçmama neden olmuş tatlıdır.
mehmetçik gazinosunda satılan tatlı.gelmesiyle bitmesi bir olurdu.*
Hatay çevresinde müşebbek olarak bilinen tatlı.
-usta bana bir kilo şu tatlıdan ver hele
+kimliğinizi görebilir miyim?
-o nedendir?
+18 yaşından küçüklerin yemesi yasaktır
-babama alıyorum ya
+sen git, baban gelsin
halka şeklinde, bazı yörelerde (adana, mersin) sarıburma, bazı yörelerde (iç anadolu) halka tatlı, bazı yörelerde (batı akdeniz) halka tulumba da denen bir tatlı türü. tadı gayet güzeldir. tabiki erbabı yaparsa.