bugün

2. öğretim lüks değildir.
farklı anfilerde,farklı hocalarla ders görülmüyor.
ekstra bir ayrıcalıkları yok.
tek fark aynı anfide farklı saatlerde ders görmek.
ve sen 1. öğretimlerin ödediği cüzi miktardaki harcı kaldırıp,2. öğretimlerin ödediği 1000tl leri kaldırmayı bırak,indirime dahi gitmiyorsun.
neden? göz boyamak amacın. başka bişey değil. diyeceksin ki saf halkına,bak ben üniversite harcını kaldırdım.
tabi canım tabi.
ikinci öğretim normalde üniversite okuma yaşında olan değilde düzenli işte çalışıp üniversite okumak isteyenler içindir.fakat ülkemizde tüm kavramlar birbirine geçtiğinden ikinciöğretimde okuyan arkadaşların aklına gelen önermedir.
ikinci öğretim kanunlara göre "özel öğretim" statüsündedir. yani kaba tabirle "paralı eğitim" kapsamına giriyor.
2. öğretim,sadece düzenli işte çalışma yaşı(!)na gelenlerin olduğu bir yer değildir.2. öğretim 18-19 yaşında kendi ayakları üstünde durmaya çalışan,iş hayatında deneyim kazanmak isteyen öğrencilerin seçtiği bir öğrenim türüdür.
bizim ülkemize uzak bir durum ama kişi 18 yaşından sonra belli sorumlulukları almalı,kendi ayakları üzerinde durmalıdır.
- ikinci öğretim öğrencileri piç mi?
- evet
- dağılalım o zaman
30 yaşında, işletme sahibi, okul okumak isteyen ama zaman sıkıntısı olan insanların mesai saatleri dışında parası herneyse vererek eğitim alması olayıdır, harçların kaldırılmasına indirilmesine gerek yoktur.
ha dersenizki burada part time çalışarak okumaya çalışan cocuklar var o zaman devlet baba gelir tespiti yaptıktan sonra onlardan harç almasın kimsenin zoruna gitmez.

ancak sen kalkıp istediğim saatte ders görecem diploma alacam diyosan paşa paşa gidip parasını yatıracaksın arkadaş.
ikinci öğretimlerden başbakan'a anlamlı mektup

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na

Üniversite harçlarının kaldırılması öğrenciler adına son derece önemli bir gelişmedir.

Fakat şahsımında içinde bulunduğu ikinci Öğretimler'in bundan yararlanamaması son derece üzücü.
ikinci Öğretim'i seçmemizde ki amaç üniversitede gece yatıya kalmak değil, gündüz çalışıp ev geçindirmek ve geri kalan zamanımızda da can hıraş okumaya çalışmak.

Yapılan açıklamalarda " öğrenim ücreti katkı payı olmadığı için ayrıca bir kanun çıkarılması gerekmektedir. Şu anda kararnamemizin içinde katkı payları ve harçlar bulunmaktadır." denilerek öğrenim ücreti ödeyen - ortalama 1.000 TL'yi geçiyor- ikinci Öğretimler kapsam dışına alınmıştır.

Takdir edersiniz ki kanun çıkarmak o kadar da zor değildir. hatırlayacağınız üzere Milletvekili maaşları için yapılan düzenleme bir gecede meclisten geçmiştir.

Aynı titizliği biz öğrencilerede göstermenizi temenni ediyoruz.

Aksi takdirde benim gibi pek çok kişi öğrenimine maalesef devam edemeyecektir.

Gereğinin yapılmasını ikinci Öğretimler adına arz ederim.
Bu ülkede ikinci olmak bile yasak.Ya kazan birinci ol yada ikinci ol öl.harç paran yoksa bırak okuma.Git konfeksiyonda ortacı ol
üvey evlat muamelesi yapılıyor. ikinci öğretim puanları normalden 10 puan falan düşük olduğu için açıkta kalmıyim diye düşünüp tercih ettiler. yada rahat diye. harç kredisi vs olmadığınıda biliyorlardı kaldırılmasını istemek değilde indirim yapılması makul olandı. Böyle gerçek bir haksızlık söz konusu. Diğer taraftan parasız eğitim isteyen harçlardan yakınan sokaklarda şiddete maruz kalıp içeri alınan arkadaşlara ne oldu? Madem kaldıracaktın bu gençlere neden zulmettin? Böyle bir yönetimin demokratik bir karar vermesi zaten beklenecek bir şey değildi.
kanımca bülent arınç çıkıp 'evet' diyebilir.
piçtir efendim.

aynı okulda, aynı hocalarla ders görürsün, aynı diplomayı alırsın, sadece ders saatleri mesai saati dışında olduğundan 3 katı para ödersin. öss'de iki soru daha yapamadığın için belki. bazılarımız için hiç de kolay olmayan meblağlardır bunlar.
ama birileri her zaman birilerine yaranır, böyle bir adaletsizliği "bu adam harçları kaldırdı" adı altında güzelce süsler, %50'yi de toplar, 60'ı da 70'i de... mağdurlar da biraz sesini duyurmaya çalıştıkça da susturulur. zaman geçince de unutulur, alışılır zaten. her şey böyle olmuyor mu?
açıklamada geçen de ikinci öğretimlerin ödedikleri katkı payı değil de başka bir şeymiş. o yüzden biz ödemeye devam edecekmişiz. buyrun bu da kılıfı.

ama sonuçta harçlar kaldırılmış oldu. öyle değil mi gençler? *
madem böyle bir bok yiyeceksiniz kapatın ikinci öğretimleri. bu millet mal mı bundan sonra ikinci öğretim yazsın. parasız okumak varken adam neden dönemde tutup da altı yüz lira yedi yüz lira para ödesin. mantıklı mı bu?

lan normal öğretimle aynı saatlerde derse gireriz, aynı hocalardan ders alırız, ortak sınava gireriz, aynı projede beraber çalışırız ama gel gör ki normal öğretim parasız, ikinci öğretim paralı. siktir git affedersin. bir işin de bokunu çıkarmadan yapın.
ikinci öğretim okuyanların verdiği paraların devlete gittiğini sananlarca tartışılan konudur. ikinci öğretim, normal mesai saati bittikten sonra öğretim görevlilerinin para karşılığında ekstra mesai yaparak ders verme olayıdır. Ödenen paralar öğretim görevlilerine, yaptığı ek iş karşılığında ek maaş olarak verilmektedir. Devletin bu sorunu halledebilmesi için önce üniversitelerle ve öğretim görevlileri ile anlaşması gerekmektedir. Bu durum, haliyle bir anda çözülebilecek bir sorun değildir. Biraz sabırlı olunmalıdır.
piç değil olsa olsa maldır, yazmasaydın be kardeşim.