bugün

1455 - 1485 yılları arasında, iki ingiliz hanedanı york hanedanı ile lancaster hanedanı arasında çıkan bir iç savaştır.

iki gül olarak anılmasının sebebi york hanedanı nın armasının beyaz gül, lancaster hanedanı nın ise kırmızı gül olmasıdır.

iç savaşın sonucunda tudor hanedanı ortaya çıkmış ve ingiltere sükunete ermiştir.

detaylı bilgi; http://tr.wikipedia.org/w...3%BCller_Sava%C5%9F%C4%B1
çifte gül savaşı (güller savaşı) olarak da geçen savaş.
(bkz: beyaz gül kırmızı gül güller arasından gelir)
15. yüzyılda gerçekleşen ve 30 yıl süren ingilizlerin kanlı iç savaşıdır. york ve lancaster hanedanının arasında geçer. iki hanedanın da armasının üzerinde gül olduğundan "güller savaşı" diye bahsedilir.

benim bu savaşla ilgili en çok ilgimi çeken altıncı henry'nin eşi margaret of anjou. eşinin aksine tüm özgüveniyle yönetimi ele alıp, bu kadar hırslı adımlar atmak büyük cesaret ister. yenilgileri kadar galibiyetleri de var, süper devlet yöneticisi değil ama kesinlikle savaşa yön veren kişi. düşmanımın düşmanı dostumdur felsefesini benimsemiş. edward'ın düşmanlarıyla ittifak kurup kaçtığı ülkesine geri dönen ve edward'ı tahttan indirip kocasının kral olmasını sağlayan kişidir.

okuduğum kadarıyla ben karakter özelliklerini hürrem sultan'la çok benzetiyorum, böyle tarihteki acımasız ve hırslı kadınlar hiçbir zaman kazanamasa da yüzyıllar sonra bile adından söz ettirebiliyorlar.
England-ingiltere'nin tabanlarını (temellerini) atan oluşum-hanedan.
kırmızı Gül ile beyaz gülün bugünkü ingiltere'nin temelini oluşturan mücadelesi idir.