bugün

günlerden bir gün tüllü markusa ibne demiştim de neler olmuştu.

izleyelim.

https://www.youtube.com/w...aFlE&feature=youtu.be
Neyzen Tevfik’in ünlü taşmalamasını akla getiren sinirlenmedir. Evet.
diyen kişiye gmre değişen önerme.

bir nigga bir niggaya nigga derse gülümser ama bir beyaz bir niggaya nigga derse kavga çıkar. benzer şey işte.
psikolojidir. alemin tek akıllısı değilsiniz; cinsel tercihin bir kelimeye indirgenip bunu hakaret, aşağılama, alay veya fişleme maksadı ile kullandığınız barizdir. isterseniz basit bir test yapalım.

bir insana isim falan takmadan, doğrudan ne olduğunu, kendisini nasıl tanımladığını sorun, diyelim ki "ben x 'im" diye atlasın. Bu "x" yerine gelebilecek millet, din, takım, meslek, dernek, vs. artık neyi istiyorsanız onu hayal edebilirsiniz. sonra durmadan bu insanı o kendisini tanımladığı isimle çağırın. "naber lan x", "ya ne x adamsın", "havalar nasıl x?" falan filan işte. bu insan bir müddet sonra sinirlenir, üstelik kendi seçtiği bir isimle çağırılıyor olmasına rağmen. bunda şaşılacak birşey yok, çünkü niyetiniz gayet belli, ve karşıdaki de bunu anlıyor. akıllı insan zaten "kendinizi nasıl tanımlarsınız?" diye bir soruya kısaca "siktir git" diye cevap verir, çünkü soruyu soran belli ki o küçük beyniyle sizi bir yere tıkıştırma ve arıza yaratma niyetinde; hani bu kişi yakın belledikleriniz bile olsa.

tersi de işler. şimdi kendinizi kurbanın yerine koyun. diyelim ki sizi "x" diye herhangi bir isimle çağırmaya başladılar, ve bu kez size fikriniz falan sorulmadı; isim takanlar kendi kafalarınca zarar verici olduğuna hükmettikleri bir tabiri bulup sizi öyle çağırmaya başladı. ancak siz ummadıkları bir biçimde bu tabiri kabullendiniz ve hatta sık sık bunu yinelemeye başladınız: "ben zaten x'im", "biz x'ler bunu böyle yaparız", "bir x olarak bunu reddediyorum" ya da "bir x olarak buna karar verdim" diye bunların bulunduğu ortamlarda dolaşıyorsunuz. amaç "tabire vurgu" insiyatifini ele geçirmek. tabirin ne olduğunun, kimi hedef aldığının bir önemi yok: kullanımının kimde olduğu, yani kim o tabiri canı istediği kadar ve canı çektiği gibi kullanabiliyor, mesele bu, çünkü "güç" buradan gelir. keşke insan ilişkileri böyle olmasa, ama malesef maymun sosyalleşmesi çoğunlukla böyle. çocukluktan başlar hatta, "eğleniyoruz işte" bile derler. oysa "aç götünü de hep beraber eğlenelim" diye paylaşımcılık teklifinizi eğlenceli bulmazlar, ilginç.

siz bu isim takmalı saldırıyı boşa çıkarınca bir müddet sonra iki şeyden biri olacak; ya karşıdakiler o ismi kullanmaktan vazgeçecek, ya da sinirlenip kavga çıkaracak. "neden kavga çıkarıyorlar, nihayetinde bana verdikleri ismi kabul ettim ve kullanıyorum" diye saf ayağına yatmayın: belli ki siz o ismi öyle güle oynaya kabullenince amaca ulaşamadılar, hatta dalga geçmeye çabalarken bir anda dalga unsuru oluverdiler. psikoloji işte, nasılını sorma.

bunu anlatan bir sahne vardı gora filminde: arif ışık ışın kılıcını ele geçirip muhafızları bir an şaşkınlığa uğratır, kendinden gayet emin bir biçimde "ne oldu, kurudunuz kaldınız" diye böbürlenirken komutan logar arkasından sakince yaklaşıp "el feneri ile bizi mi öldüreceksin?" diyerek arif'in façasını bozuverir. işte kendince çok iş göreceğini düşündüğü ve bir silah olarak kullandığı isim karşı tarafta böyle "el feneri" etkisi yapınca saldırıyı başlatan tayfa doğal olarak bozulur.

özetle, insanlar tek tek ele aldığınızda fena olmasalar bile, sosyal ortamda pis yaratıklara dönüşür, ve çoğunun sosyal besin kaynağı diğer insanları ezmektir. elden geldiğince umursamamak ve mümkün olduğunca yem olmamak lazım, hepsi o.
O zaman bu başlığı bırakıp gidiyorum.

(bkz: ibneyim diye sokakta bağıran hoff poff diyen genç/#43164379)

https://youtu.be/NLIls3-aFlE
Kes lan ibne.
ilginç bir ruh hâli.

Utanma karşim ya. Meme senin memen.
"velev ki ibneyiz" toplumun eşcinsellere yakıştırdığı, hiç de onları tanımlamayan bir küfre alaycı ve başkaldıran bir isyan.

velev ki dediğin gibi?

asıl ibneler bu insanlara yaşam hakkı tanımayanlar.
tutarsızlık mı desem, aptallık mı desem bilemedim.