bugün

sağda solda dost sohbetlerinde veya internette çokça karşılaştığımız akplidir...

misal yaşadığınız sokakta yaşanan bir hırsızlıktan bahsediyorsunuzdur, o sırada ortamda bulunan akpli sadece hırsızlık kelimesini duymuştur hemen savunmaya geçer "hayır efendim ne alakası var, o iş öyle değil, zaten kayıtlar montajmış, tübitak açıkladı duymadınız mı, bunlar cemaatin oyunu, dünya liderimizi kıskanıyorlar, zaten gezi eylemlerini de almanlar yapmış taksimde gençlere para dağıtmışlar görmediniz mi" diye devam eder yahu dur mübarek konu o değil diyene kadar adamcağız ter içinde kalır.
Vurduruyordur.
suçlu olduklarını bile bile hala göt kılı olmaya devam eden maldır.
özellikle bugün çok hassas olan akplidir.
şartlı koşullanma.
acemi olan akepelidir, zira usta olanları bütün olayları büyük bir soğukkanlılık ve ustalıkla örtpas edip sizi hırsız durumuna bile geçirebilir.
bilakis, telaşlanmak yerine soğukkanlı davranan ak partilidir. gezici güruhun ve muhalefetin 17 aralık sonrası ağızlarından düşürmediği '' hırsız '' yakıştırmasının gerçek nedeninin kendilerinin çalmayı daha çok istemelerinden dolayı olduğunu bilen bu yüzden de soğukkanlı olan ak partilidir.
fetvacıları hayrettin karamana göre yolsuzluk hırsızlık değildir. kesin bunu ileri sürerler.
suçlu psikolojisi dedirtir.
şahsen ben hırsız olsam ve ülkede yüksek bir mevkiide olsam eğer yakalanırsam hemen şu yalanı uydururdum "darbe yapıyorlar" iyide birader ya o adam gerçekten çaldıysa? ya babadan oğula hepsi götürdüyse milletin parasını, gerçek nasıl ortaya çıkacak, adam hakim savcı herkesi görevden alıyor?

ama hırsızsevici boş durmaz hemen yapıştırır cevabı "ee noolmuşş, heekeş çalıyo ama bınlar çalışiyee" sözün bittiği yer akp seçmen kitlesini iyi seçmiş o yüzden ne olursa olsun evlerine girip tek tek soymadıkça uyanmazlar.
sınavda kopya çekerken hocanın kendisine geldiğini gören öğrencinin yaşadığı teleşa benzer.
sağda solda çok denk gelen akplidir.

sen başka bir olaydan bahsedersin aslında ama o hemen savunmaya geçer, "herkes çalıyor oğlum, kim çalmıyor ki, chp olsa onlarda çalar yiaaeeee" diye afedersin ağzını yaya yaya kendini savunmaya çalışır.
sözlükte örneklerine sıkça rastlanan akplidir.

bildiği 3 kelime ile konuya müdahale etmeye kalkar ya da konuyu değiştirir.