bugün

Cumhurbaşkanı ve başbakan, 20 temmuz 2016 çarşamba günü çok önemli kararların açıklanacağını dünden bugüne beyan etmektedir.
Bir vatandaş olarak bu kararların neler olduğunu ve sonuçlarını ciddi şekilde merak etmekteyim.
Şaşırcağımız şeyler olacağını sanmıyorum zira artık tanıyoruz tayyibi.
profesyonel ordu ile ilgili olacağını düşünüyorum.
Tahminlerim arasında erken seçim kararı, başkanlık için referandum gibi seçenekler bulunmakta.
Umarım karar her ne olursa olsun ülkemiz tez vakitte düzlüğe çıkar.
piyasaların iyi karşılayacağı, halkın sevineceği ve bu istikrarsızlığa son verecek bir şey diye ipuçları verilmiş.

-çoğu kişi gibi benim de aklımdan geçen başkanlık sistemi referandumu için tarih. iyi de halkın hepsi buna sevinmeyecek. başkanlık sistemiyle istikrar kelimesinin sürekli bir tutulması zaten işin kelime oyunu. zaten ülkeyi tek adam yönetiyor, piyasaları ne kadar etkileyebilir ki?

-bir ihtimal idam cezasının geri getirilmesi. getirilse bile şu saatten sonra darbeci olarak yaftalanmış kimseyi asamazsınız. ama abdullah öcalan belki idam edilebilir. hukukçu değilim ama benim bildiğim öcalan hakkında idam kararı vardır ama kanundaki sonradan yapılan değişikliklerle bu kararı uygulamanın önü kapalıdır. halkın büyük kesiminde bir memnuniyet yaratacak olsa da, ortalığın daha da karışacağı, piyasalar için güven ve istikrarın dolaylı olarak sarsılacağı da yadsınamaz.

-küçük bir ihtimal: hepimizin de bildiği gibi erdoğan merkez bankasına müdahale etmeye bayağı bir hevesli. belki dolar kurunu sabitleyecekler. ekonomist olmadığım için piyasaların bunu nasıl karşılayacağını bilmiyorum.

-çok çok zayıf bir ihtimal: orta veya küçük ölçekte istihdam sağlayan yatırımcıların vergi borçlarının silinmesi. halk buna anca kendi vergi borçları da silinirse sevinir. bir de kasası tam tıkır bir devlet böyle bir karar alabilir mi göreceğiz.

yarın pek çok karar alınacaktır. tek bir karar alınacakmış gibi de düşünmemek lazım. yani bir kararı piyasalar çok olumlu bulurken, başka bir kararı da halk çok olumlu bulabilir. ama erdoğan'ı iyi tanıyorsam, zaten kendisinin olumlu bulduğu bir kararı sanki herkes de olumlu bulacakmış gibi önceden ve inceden ilüzyon yapmayı sevmesi. halkın yarısı zaten bu ilüzyonu yiyor. türk lirası'ndan bir sıfır daha attık, oldu mu sana 1 tl 3.33 dolar derse işte buna çok gülerim. bilemedim valla... *
Merakla bekliyoruz efenim.
erken genel seçim.
Umarım tutuklanan darbeci şerefsizler yerine balyoz vb. davalarda kumpas kurulan ama suçsuzlukları kanıtlanıp aklanan paşa ve subayların getirilmesi kararı alınır.
Olağanüstü hal uygulaması da seçenekler arasındadır.
Umarım bireysel silahlanma konusu gündeme gelmez, zaten fevri bir yapıya sahip türk insanı memleketi texas a çevirir.
Baris icinde pikachu avina cikma teklifidir.
başkanlık referandum tarihini açıklayacak. demedi demeyin. her tür iddiaya girilir.