Hanefi diyen olacak mı acaba?
bence kesin cübbeli ahmet hocamızın nakşibendinin halidi kolundandır. ama hadislere bakmak gerek, hadislerde ne diyor ki acaba? hahahaha

edit: ironi olduğunu anlamayan gerizekalıları, okumaktan men ederim.
(bkz: hz isa sünni miydi)
(bkz: hz musa sünni miydi)
Hz Muhammed sav ın zamanında mezhep yoktur kardeşim.
okul müdürüne hangi sınıfta okuyorsun sorusuyla benzerlik gösteren gerizekalı sorusudur.
olur mu sünnilik mütiş bişey sen sünniliği peygamberden sonra ortaya çıkan bişey mi zannediyosun. vuuu sünnilik 1,5 milyar yıl öncesine dayanmaktadır. mesela hz hıvarrr ra naklediyor:

- bizim buralarda çok dinazor var. hz adem ra'dan duydum ki, her kim bi suçu olmaksızın bi trennazorus u öldürürse, ona kefaret olarak 1,5 karga etini homo sapiens arkadaşına vermekle mükelleftir.

ravi zincirini araştırdım ben, doğruymuş. ehli sünnet ve l cemaat hocalarımız da doğru diyorlar zaten.
ilkokullu ateist sorusu. Değişen dünya sorunları için yeni fetvalar gerekli ve yeni konular için verilen cevaplarla yeni görüşler, mezhepler oluşuyor. Bunun tek sebebi Allah resulünün burda olmayışı, ona danışamayışımız. O olmadığı için kurandan ve onun sözlerinden fetva çıkartıyor alimler. Mezheplerin temel oluşum sebebi bu. Yoksa ayrımcılık yapıldığı falan yok mezheplerle.
benim dinazorlu hadisimi reddeden arkadaşlara kaynak veriyorum:

ebu lezorux bin trennassor, bir dinazorun hatıraları isimli kitabından aktarıyor.
Belki bundan önce islamiyetin ibrahim'i dinlerle olan ilgisini oturtmak daha sağlıklı olur.
ilk müslüman o zaten, ne mezhebi kardeş.
ilk müslüman ademdi, muhammed değildi dostum. müslüman allah a teslim olan demektir. özel bi isim değildir.
görsel
bu kadar saçmalık yeter. muhammed de, isa, musa, şuayb, lut, nuh vs. gibi allah a barış içinde yürekten teslim olmuş kimseler idi ve bu yüzden müslümanlardı.

sünnilik bir şirk dinidir ve islam ile uzaktan yakından alakası yoktur. eğer muvahhid iseniz, din koyucu olarak allah vardır yalnızca ve mezheplerin tamamı, allah adına helal- haram anlayışı belirttikleri için şirk kapısıdır. mezheplere ait iseniz, bilmeyerek şirk koşuyorsunuz demektir ve farkında olmamış müşrikler olarak geberip gitmeden önce kendinizi ''ben müslümanım'' ''sünni ya da şii şu bu değilim'' diyerek tanımlamayı öğrenin her şeyden evvel.
Yeni ateist olmuş ergen. Hayır, açıklama yapsan yine inanmayacak. O yüzden bazı yazarlar hiç uğraşmasın. Adamın amacı hakikati bulmak değil ateistlik yapmak.

Ayetlerin inme amacını yazmayıp müslümanlara isnat etmek de pek zekice(!) :D