bugün

Hz isa nin dogumu ile Hz Muhammed sav in doğumunun karşılaştırmasidir.

Hz isa nin doğumunu hristiyanlar o kadar güzel kutlamış ki noel baba gibi cocukları sevindirdigi var sayılan bir Kahraman var edilmiş. Peki müslümanlar Hz Muhammed in doğumunu ne derece güzel kutluyor ? Tamam önemli olan dua etmek Kur'an okumak salavat getirmektir ama cocuklara ve geleneksel kültürümüze daha farklı ve orijinal birsey ekleyip Hz Muhammed in doğumunu gercekten içten bir sekilde herkesin kutlamasını sağlayabilirdik. Noel baba ya hayran oldugumu düşünecek beyinsizler çıkar diye şimdiden peşin söylüyorum, ben sadece peygamberimizin doğumunun daha güzel daha coşkulu daha ihtişamlı güzel bir sekilde kutlanilmasini isterdim. Nasıl ki hristiyanların noel tatilini noel Bayramı'nı falan bilmeyen yoksa, böyle bir orijinal geleneği bizim peygamberimiz de fazlasıyla hak ediyor benim gözümde.
ikisi de kutlu olsundur öncelikle.

Salavat-ı şerif iki peygamberimize de.

Hristiyanlığı örnek almak hele bu kadar bozulmuş halini örnek almak şüphesiz ki bizlere zarar verecektir.

Hz. isa'nın doğumundan sonraki süreçte Hz. isa'nın 1000 yıl için yarı tanrılaştırıldığını görürsünüz.

Dinimizde buna engel olmak için abartıdan kaçmak gerek. Bizim dinimizde bu tarz günler dua, ilahi, namaz, yani ibadetlerle geçirilen günler olmuştur.

Kişiler çocukları sevindirmek adına bu özel günlerde hediye dağıtabilir, bunun nedenini de peygamber efendimizin doğumu olarak anlatabilir çocuklara.

Fakat olayın şekli itibariyle değişiklik yapmak bizlere zarar verecektir diye düşünüyorum.
biri fresklerde anlatilir biri mevlutte.