bugün

diyanet işleri bakanlığına götürdüğüm ve cevap beklediğim tekliftir.

cemaat sürekli dinleyici konumunda kalıyor. nasıl ki okullarda daha iyi bir eğitim için öğrenci merkezli eğitimi savunuyoruz; camiilerde de cemaat merkezli ibadete geçmemiz gerekir.

ayrıca cemaat aklına takılan soruları soramıyor. bu sorulara cevap bulamadığından ateist olan birçok arkadaşım var.
asrı saadet 'te ve dört halife döneminde benzeri mümkün olan bir hal. o zamanlar müslüman erkek ve kadınlar camide cami adabı içinde ibadetlerini gerçekleştirmenin yanı sıra, zaman zaman dertlerini ve sorularını da dile getirirler ve makul şekilde yanıtlanırlarmış.
Milletin işi gücü var nAmazını kılıp işine gitmeyi bekleyen cemaat sizin tartışmanızı dinlerken gAleyana gelip sizi linç edebilir.
aslında cuma namazının cemaatle kılınmasının mantığı, başlıktaki önermedir...

en iyi elbiseleri giyip, güzel kokular sürülmesi gerektiği de zaten bir toplantıya gitme adabıdır...cuma toplantı demektir aynı zamanda.
parmak kısmını bilmem ama bir türlüsü rivayet edildiğine göre sivas'ta yaşanmıştır.

bir mahalle camisi... baltalı bir hoca var. enteresan. osmanlı fesi başında, fena bıyıkları hocamın. cami bahçesinde baltanın demir kısmından tutup baston olarak kullandığı için baltalı hoca diyorlar. cumadan 2-3 saat önce vaaza başlıyor. fizik, kimya, biyoloji anlatıyor. ara sıra matematik takılıyor. enteresan bir dili var. arada durup, gözlerini kapatıp parmağıyla cemaati işaret ederken "sana söylüyom müselman!" diye gider yapıyor.

derler ki bir gün sağlık dersi işlerken içkinin zararlarından bahseder, içmeyin falan derken, yine parmağını cemaate uzatıp "sana söylüyom müselman" diye haykırır. arkadaşlarının ısrarıyla o camiye ilk gelen bir hemşerimiz, vaaz sırasında zaten sıkılıp bunalmıştır. sanki şahsa özel vaaz... dayanamaz ve "bana mı dedin hoca?" diye haykırır. hoca hiç bozuntuya vermeden: "sana diyom helbet. içme!" diye yağırp gürler. cemaatten birisinin gülmeye cesaret edebildiğini sanmıyorum. hocanın adı yanlış kalmamışsa aklımda bekir'dir.
aklıma gelendir. bazen kafama bir şey takılıyor ve sorasım geliyor. ayarı olup olsa güzel olabilir.