bugün

sadece avrupa değil. latin amerika, kuzey amerika ve afrikanın bir bölümünün dini. Rapora göre dünyada 2,2 milyar Hristiyan var.
Martin lutherin edebiyatının ne kadar gelişmiş oluğunu gösteren fosforlu bir din.
2.4 milyar mensubu olan ve dünya nüfusunun % 33'ünü oluşturan din.
Dünyada her üç kişiden birinin dinidir.
Bu dine mensub insanların yaptığı kitlesel katliamlar kalan üç dinin yaptığının toplamının iki katıdır.
Arap ortodoks ilahileri harikadır.

https://youtu.be/wsLptc5fTxM
aklı ve imanı esas alan gerçek inanç.

baba oğul kutsal ruh inancı üzerine kuruludur hristiyanlık.

hristiyanlığın gerçek kolu katoliktir.
Hristiyan (hıristiyan) kelimesi Türkçe'ye ingilizce Hristiyan kelimesi olan "Christ-ian" kelimesinden geçmiştir. Ancak esasen Antik Yunanca'daki "Χριστός" kelimesi ingilizce'deki ve Türkçe'deki Hıristiyan kelimesinin kökeni sayılmaktadır. Yunanca'daki "Χριστός" kelimesi ise ibranice'deki "משיחא" kelimesinin Yunanca karşılığıdır. ibrani dilinde "משיחא" kelimesi ise; Tanrı'nın görevlendirmek üzere seçtiği kişilerin, kutsal yağ ile kutsanmasını, göreve hazır olduklarını, göreve başladıklarını, yetkilendirildiklerini ifade eden, Türkçe telaffuzu "Maşiah", Türkçe karşılığı "Mesih" olan kelimedir. Bu kelime ilk olarak Anadolu'nun Antakya şehrinde, Hıristiyan olmayan yerli halk tarafından, Yahşuah (isa) Mesih'e inanan cemaatleri nitelemek için kullanılmıştır. Hıristiyanlık inancında; Yahşuah (isa) Mesih'in öğretilerine yürekten bağlı şekilde inanan ve yaşamında uygulayan, uygulamaya çalışan kişileri ifade etmek için kullanılır.
Araştırmak isteyip üşengeçliğimden ya da islamı araştırırkenki bıkmışlığımdan dolayı bir türlü araştıramadığım, kulağıma fısıldayarak beni sürekli kendine çeken din.
eski ve yeni ahit okunmadan incil okunamaz.
Avrupa'da gerçekten kiliseye giden insan sayısı azaldı

Abd li kiz arkadaşım giderdi dindardı orda vaazda insanların maske taktığını dinlemiş durduk yere beni yargılayıp bırakıp gitmişti. Nasıl bir bağ kurdun sen?
Putperestlikten hallicedir. putperestler eveliyatinda mucizesine şahit olduklari peygamberlerini devirden devire abartılı hale sokarak anlatmaları onları efsanelestirmelerine daha sonra ilah diye tapmalarina sebep olmuştur. Hristiyanlikta da isa ya Tanrı ve tanrının oğlu gibi yakıştırmaları uygun görmüşlerdir.
bu dininin insanlarının sevgi dolu ve nezaketli olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

hatta tüm semavi dinlerin en sevgi dolu, en insancıl dini diyebilirim. bunu yıllardır antalya'da turizm sektöründe çalışan birisi olarak söylüyorum.
Bir zamanların hak dini..
Kurucusu bilinenin aksine isa değil Paul'dur.
isa mesihin pesinden giden yol.
Bazen cazip geliyor, aklıma Cüneyt Arkın ın filmleri geliyor, bir gülme alıyor beni sonra tekrar soğuyorum.
Hırıstıyan alemi de kendi kitabına göre yasamıyor zina almış başını gidiyor.
gözlerin selia yi aradigi baslik.
Jesus isa mesih reisin dinidir.
Avrupayi bir araya getirip ortak bir medeniyet olusturmasini saglamis din.
Pazar günü kilise derdi olmasa aslında güzel ve eğlenceli bir din. Ateistken hiristiyan olan arkadaşım var şamar oğlanı yaptım. beni görünce yolunu değiştiriyor. Daha neler göreceğiz bakalım.
Bir islamiyet değildir.
romalilar tarafindan uydurulmus oldugu, isa diye birinin yasamdigi hatta yasasa bile bu anlatilan bicimde olmadigi soylenir.
isevilik.
Islam a cokta yakin bir din degildir.