bugün

oo yine herkes peygamber olmuş hadis buyuruyor sabah sabah...
elbet birileri gidecek ama kim gider bilinmez. su an merak ettiğim o değil . asıl merak konusu iyi bir insan mıyım. yoksa sevabı kalsın günaha girmeyelim de.
" insan olma" vasfına yakışir bir hayat süren, erdemli tüm insanlar cennete girecek.
Yahudisi, hıristiyanı, müslümanı, mecusisi, şemsisi, Budisti, çokomele tapanı, ateisti...
Hak eden herkes orada olacak! Yani öyle olmalı!
Bence öyle!
tabii ki cehenneme gidecek. Ama biiiiiizzz biliyorduk hakkın dinini bbu yüzden böyük ve güçlü türkiye de doğduk.

Bu yüzden biz cennete gideceğiz. ?!?!?!
büyük ihtimalle giricekler ama hepsi degil dinine daha çok düşkün olanlar.
bir müslümanın neden merak ettiği tartışılması gereken sual. sana ne kardeşim. ona göre mi inanmaya devam edeceksin? ulan ben kaç yıllık müslümanım madem bunlarla aynı yere girecektik ben neden o kadar şey yaptım mı diyeceksin? ya da evet onlarda girecek, denilirse ; aa o zaman ben müslümanlıktan jübile yapıyorum mu diyeceksin?

asıl soru ; sen inandığın cennete girebilecek misin? haspam sanki kendi yeri garanti.
içerik bulunamadı.
allah is knowing.
Şüphesiz, inananlar (Müslümanlar) ile Yahudiler, Hıristiyanlar ve Sâbiîlerden (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için Rableri katında mükâfat vardır; onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır” bakara, 62

ancak;

https://www.youtube.com/watch?v=kCKM-AIgY7M

ancak;

https://www.youtube.com/watch?v=_lrRGLkf6fA
ilk insanların konudan haberi yok.
peki ya müslümanlar, sayın affedersin?
bakara suresi 62. ayet ve maide suresi 69. ayet girebilirler diyor.
Kendinden başka hiç bi kesimi düşünmeyen insanları göstermiş başlık. Bir de üstüne düşünenleri liseli ateist olarak yargılıyor. Ne akıllısın sen öyle.
umarım iyi olanları girer .
Bizi ilgilendirmeyen bir durumdur.
Gereksiz bir tartışmadır.
Hristiyan veya Yahudilerin böyle bir dertleri olduğunu sanmıyorum. Bir müslüman olarak, "acaba yahudi veya hıristiyan cennetine gidebilecek miyim?" diye hiç düşünmedim.
Müslümanların da dert etmesine gerek yok. En basit bana ne!

Bu konuyu kendine dert edecek tek kesim var liseli ateistler.
gerçekten peygamberlerine imanları var ise gireceklerdir. örneğin; incilde yuhanna 16/7de isa peygamber kendisinden sonra gelecek olan peygambere biat edilmesini ister. ve eğer gerçekten hristiyanlar ise peygamberlerinin kelamını tutup yazan o sözlerede biat etmek zorundalar. bu nedenledir ki zaten dinine bağlı bir hristiyan kitap neticesinde son peygamber muhammedede biat etmek zorunda kalacaktır.
bu kafayla giderlerse giremeyecekler. her şey orada yazılan değildir. evet gerçek islam bu değil mk.
gerekli cevabı zakir naik vermiştir: https://www.youtube.com/watch?v=fGHwcKD6G58

edit: bir ayeti inkar eden müslüman bile cennete giremeyecekken bir hristiyanın, bir yahudinin cennete gireceğini söylemek çok mantıksız.
aynı zamanda hıristiyanlar ve museviler tarafından da müslümanlar hakkında tartışılan konudur. ne ilginç değil mi ?
Şüphesiz ki "Allah Meryem oğlu Mesih'tir" diyenler kâfir olmuşlardır. Mâide / 17
onlara göre müslümanlar cennete gidecek mi ?

bide bu var, bir yerde doğuyorsun onla büyüyorsun.

bugün dinleri bilen biri olarak şunu çok net söyleyebilirim ki( isteyene bildiğimi kanıtlarım bile)

bir kültürde büyüyen kişiler diğer dinlerin ne olduğunu bile bilmiyor veya yanlışları onlara gösterilerek nefret ettiriliyor.

bu gün ne hristiyanlığı müslümanlar biliyor ne de müslümanlar hristiyanlığı biliyor.

yani hep birbirlerini yalanlama üzerine kişilere anlatıyorlar.

mesele müslümanlığa göre hristiyanlık bozulmuştur. hristiyanlığa göre müslümanlık diye bir şey zaten yoktur( kabul etmemesinin nedeni bozulması değil zaten olmamasıdır)

yani sen hristiyanlara üç tanrıya tapıyor dersin, böyle inandırılırsın.
onlar islam kılıç dinidir böyle yayılmıştır der.

yani bu toplumsal algıyla alakalıdır.

ve şunu itiraf etmeliyim ki, dindarlar birbirlerinin yanlışlarını bulmada ateistleri neredeyse geçecek. başka dinin yanlışlarını görmekte dedektif ama kendi kusurlarına gelince kör oluyorlar.

işte bu inanç oluyor.
Yani demek istediği şu ki hz. isa zamanında inanan insanlar ve hz. Musaya inanan insanlar cennete gidecek. Çünkü onların allahın dinine inanan insanlardı.
Cevabı kurana göre şöyle:
Maide 69.Ayet: iman edenler ile yahudiler, sâbiîler ve hıristiyanlardan Allah´a ve ahiret gününe (gerçekten) inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir.
ehli sünnet itikadına göre ki dosdoğru müslümanlıktır, hak din islam dışında herkes Cehennem' de ebedi olarak kalacak, Cennet yüzü göremeyecektir. Kafirlerin Cennet' i Dünya' dır. Müslümanların ise çoğunluğu Cehennem' e uğramadan Cennet' e gidecektir. Cehennem' e yolu düşenler ise eninde sonunda Cennet' e kavuşacaktır. Din bunu söylüyor. Eğer siz aksini söylüyorsanız dikkat ediniz; ehli sünnet vel cemaat itikadından sapmış bir müslümansınız demektir. Bu ise ehli sünnet vel cemaat itikadından arda kalan 72 fırkaya dahil olduğunuzu gösterir. Bu 72 fırkanın hepsi ateştedir şeklinde hadis-i şeriflerde geçmektedir. Yani Ehli sünnet vel cemaat olmayan bir müslümansanız Cehennem' e uğramadan Cennet' e girmeniz mümkün değildir. Din budur.