bugün

yalan dünya da külliyen yalandır bu söz.
söyleyen insana güvenilmemesi gereken tümce. eğer yakın arkadaşsa hemen uzaklaşmak gerekir. anlattıklarını herkese söylemesi muhtemeldir. yoksa yalan söylememesine olanak yoktur. eğer konuştuklarınızı kendine saklayacaksa, o zaman başka insanlara yalan söylemesi gerekir. bu durumda "hiç yalan söylemem" diyerek sana da yalan söylemiştir.
dünyanın en büyük yalanı ..
öğrencilik hayatımda hiç kopya çekmedim ile iş değerdir bu.
(bkz: atma ziya din kardeşiyiz) *
-sadece 1 kez yalan söyledim.
-tek yalanın neydi?
-hiç yalan söylemediğim.
"bütün giritliler yalan söyler
ben bir giritliyim"
tarzında bir paradoks'tur.
(bkz: git kulagini isirtmadan)
üç yaşında ki çocuğun bile yutmayacağı yalan.
hiç kimsenin inanmayacağı bir yalandır.ben çok yalancıyım deseniz daha çok güvenilirsiniz.
(bkz: yalanların kralı)
(bkz: erkekler) * *
kendine gram güveni olmayan, korkak ve türlü ezikliklerini bu yolla kapatmaya çalışan insan türünün, henüz baştayken ne halt olduğunun ortaya çıkmasını sağlayan yalandır.
yalan söylerim'in insan gururuna yedirememe gibi durumlar sonucu tersinir özellik göstermesi...
ben hiç yalan söylemedim ile başlayıp, yalan söylemem ve söyleyeni de sevemem ile biten durum...
işte herşeyin bir ilki vardır...
yalana giriş 1 dersini almış kişinin beyanatı.
(bkz: paradoks)
''ben adamına göre yalan söylerim'' şeklinde düzeltilmesi gereken cümle.
(bkz: at yalanı sikim inananı)
(bkz: yalanı doğru söylemek)
(bkz: yala yala)
(bkz: hadi ya)
hiç yalan söylemem cümlesini kullanan şahıslar tam bir tehlike arz eder. önemle uzaklaşılması rica olunur.
(bkz: bi siktir git dedirten laflar)
şahısların havada kendilerine güven eksikliği sezmeleri sonucu savunma mekanizmalaraını çalıştırarak telaffuz edecekleri cümlelerden biri..orneğin ben hiç başkasının arkasından konuşmam vs Temel cümle bana güvenebilirsin'in yan cümlelerinden biri..
hiç yalan söylemem de,mübalağa yaparım,belki yanlış hatırlarım,efenime söliim beyazından sarfederim şeklinde hafifce yumuşatılabilecek cümle...
söylendiği anda özünden bir adım daha uzaklaşan cümle.