bugün

1978 yılında heykeltraş Nusret Suman tarafından gerçekleştirilen ve Sıhhiye Meydanı'na konulan anıt.
1 hafta içinde acısız, ağrısız sızısız güneş yapmayı öğreten kurstur. ben gittim memnunum.
Hitit simgesi sayılan bir nesnedir. Güneşi simgeleyen dairesel biçimin etrafına yerleştirilmiş öğelerden oluşur. Bazılarının üstünde ses çıkarması için sallanan parçalar, kimisinin üstüne barışı simgeleyen geyik imgesi, kimisine ise üremeyi simgelemek üzere kuş, ağaç figürleri vardır. Ahşap asaların ucuna takılarak dini törenlerde kullanıldığı veya at koşum takımlarının arasında kullanıldığı sanılmaktadır.
bir zamanlar türklüğün en büyük sembolü sayılmıştır. şimdiler'de çerkesler "hititler'in çerkeslerin atası olduğu bilimsel bir gerçek" diyor. okudum bunu, bilmiyorum!
eti'nin sembolüdür aynı zamanda.
ankara anadolu medeniyetleri, alacahöyük ve çorum arkeoloji müzesinde örneklerine bolca denk gelinen törensel hitit hatıraları. üzerlerindeki stilize geyik figürleri muhteşemdir. anadol otomobillerin logo tasarımlarında bunlardan esinlenilmiştir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar