1. 1.
  her ne kadar güzel ülkemin bazı güzel insanları tarafından inat, ısrar ve yüzsüzlükle kabul edilmese bile, reddedilemeyecek bir gerçek olarak ortada duran olgudur.

  bir milletin bir başka milletten üstün olduğunu düşünmek, en basitinden insan faktörünün göz ardı edilmesinden başka bir şey değildir. burdaki üstünlük konumu, bugünün sosyal toplumları arasında yapılan bir karşılaştırmadan daha çok geçmiş dönemler (tarih) üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda elde edilmektedir.

  efenim türkler tarihde şunları yaptı, bunları yaptı, ahanda şunlarında hakkında geldi falan filan gibi çoğu gerçek dışı ve abartılı olan bir çok söylem, bazı kişilerin türklerin diğer milletlerden daha üstün oldukları gibi bir fikri bazı insaların beyinlerine sokmuştur.

  sadece türkler mi?

  ikinci dünya savaşı döneminde aynı yanılgıyı yaşayan bir başka millet almanlardır. o dönemde özellikle siyasi alandan toplum hafızasına enjekte edilen alman ırkının tarihi üstünlük hikayeleri sonucunda toplum buna inandırılmış ve siyasi otoritenin amaçladığı planlar çerçevesinde ona tam deste sağlamıştır. sonunun ne olduğunu hepimizi biliyor.

  başka?

  ingilizler çok uzun zamandır kendilerini diğer bütün milletlerden daha üstün olarak görmüşlerdir. ingizlerin üstünlük kriteri, kendi insanlarının diğer insanlardan daha zeki olduğu yönündedir. kendilerinde olan zeka beraberinde zekası geir olan insanlar üzerinde onlara bir egemenlik hakkı tanımıştır. zaten uzun zaman boyunca dünya üzerinde uyguladıkları emperyalist politikaları dayandırdıkları temel nokta da budur.

  yine...

  bugünün amerikan toplumu. her ne kadar milliyetçilikden (aşırı) uzak bir toplum gibi görünsede işin aslı kesinlikle öyle değildir. sanılanın aksine amerikan toplumu özellikle son yıllarda aşırı milliyetçi bir çizgiye doğru kaymaktadır. kaymış oldukları aşırı milliyetçi çizginin dünyayı nasıl bir savaş alanına çevirdiği ortadadır.

  kıssadan hisse, dünya üzerinde herhangi bir millet yoktur ki diğer milletlerden mutlak olarak üstün olsun. hr milletin tarih sayfasında ön plana çıktığı bazı roller olmuştur ve her zaman olaaktır. fakat bu kimsenin kimseye mutlak bir üstünlük sağladığı anlamına gelmez en azından gelmemelidir.
  3 ... msd
 2. 2.
  hiçbir ırkın diğerinden üstün olmamasıyla eşdeğer bir durum.
  2 ... passion
 3. 3.
  dünyaya gelinen coğrafyanın, yetiştirilen toplumun, empoze edilen düşüncelerin etkisi altına girmeksizin, herkesin doğduğunda sadece işlenmemiş saf bir bebek olduğunu gördüğünde hissettiren duygunun; savaşla, kanla çizilen hiçbir sınırın ayıramıyacığının kanıtı.
  ... cahil
 4. 4.
  çünkü hiçbir insan* * hangi millete doğacağını seçmemektedir/seçememektedir.

  çünkü milletlerin birbirlerine üstünlük durumları sonradan uydurmadır, doğanın kanunu değildir.

  çünkü aslında adem ve havva'dan geliyorsak; kardeşiz! yok balıktan evrildiysek; aynıyız!
  * *
  2 ... aquaman
 5. 5.
  (bkz: türküm doğruyum üstünüm)
  -1 ... psikolaz